Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Przedszkole Miejskie Nr 3 w Łukowie

Zając z czekolady 01.04.2021

Utworzono dnia 01.04.2021

 

  1. „Czekolada” – wprowadzenie piosenki.

„Wesoła powitanka” – ćwiczenie słuchowo-rytmiczne. Witamy dziecko, rytmicznie wymawiając jego imię. Zadaniem dziecka jest powtórzyć swoje imię w taki sam sposób

– Wysłuchanie piosenki „Czekolada” i rozmowa na jej temat. N. pyta: O czym jest ta piosenka? Czy czekolada ma tylko słodki smak? Co jeszcze ma słodki smak? Kto z was lubi słodki smak?

https://www.youtube.com/watch?v=H4xzx6pt6uk

  1. „Krótka historia czekolady” – rozmowa kierowana

Pokazujemy dzieciom tabliczki czekolady: mlecznej, gorzkiej i białej. Dzieci zwracają uwagę na różne kolory czekolady. Wyjaśniamy dzieciom, że kolor czekolady zależy od ilości kakao użytego do jej wyprodukowania. Następnie opowiadamy, z czego robi się czekoladę, pokazujemy ilustracje przedstawiające drzewo kakaowe i jego nasiona. Wyjaśniamy, że największe uprawy drzewa kakaowego są obecnie w Afryce. Kakao robi się z nasion znajdujących się w owocu tego drzewa – strąku kakaowca. Nasiona po wyjęciu z owocu są białe, dopiero później robią się brązowe, m.in. na skutek palenia. my też uwagę dzieci na to, że biała czekolada jest nietypowa, ponieważ nie zawiera kakao.

 

Kakaowiec jako superżywność - Zdrowe odżywianie - Polki.pl    O czekoladzie inaczej czyli kakaowiec właściwy | Cebulki Kwiatowe Kakaowiec właściwy – Wikipedia, wolna encyklopedia Ziarna kakaowca - zdrowa alternatywa dla czekolady - odzywianie.info.pl

  1. „Smaki czekolady” – zabawa sensoryczna.

Dzieci degustują po małej kosteczce czekolady różnego rodzaju: mlecznej, białej i gorzkiej, próbując odgadnąć rodzaj (nazwę) smakołyku, który spróbowały.

  1. „Zając pachnący czekoladą” – malowanie zająca pędzlem maczanym w kakao rozpuszczonym w wodzie.

Dzieci malują na kartce sylwetę zająca, maczając pędzle rozpuszczonym w wodzie kakao. Im mniej wody w kubku z kakao, tym kolor zająca (po pomalowaniu) będzie bardziej nasycony.