Przedszkole Miejskie Nr 3 w Łukowie

Matematyka na wesoło

“Matematyka nie jest ani trudna, ani nudna. Zwłaszcza, jeśli zaprzyjaźnimy się z nią od dziecka”...

W ramach rozwijania kompetencji matematycznych w przedszkolu, dzieci zdobywają pewną wiedzę i rozwijają określone postawy. Choć mogłoby się wydawać, że matematyka w przedszkolu znacznie różni się od tej, którą wykorzystujemy w życiu dorosłym, to jest ona niezwykle potrzebną nauką.

Zabawy matematyczne w przedszkolu pozwalają rozwinąć intelekt dziecka, a także wiele innych obszarów, takich jak orientacja przestrzenna. Stosowanie zabaw matematycznych w przedszkolu pomaga dziecku w nauce liczebników głównych i porządkowych, dodawania i odejmowania, przeliczania obiektów, a także rozwija rytmy i rytmiczną organizację czasu.Zabawy matematyczne w przedszkolu pozwalają rozwinąć intelekt dziecka, a także wiele innych obszarów, takich jak orientacja przestrzenna. Stosowanie zabaw matematycznych w przedszkolu pomaga dziecku w nauce liczebników głównych i porządkowych, dodawania i odejmowania, przeliczania obiektów, a także rozwija rytmy i rytmiczną organizację czasu.
Zabawy matematyczne w przedszkolu powinny być dostosowane do wieku dziecka i etapu rozwoju.

Dzieci 3-letnie

Zabawy matematyczne pozwalają przedszkolakowi nauczyć się stosowania określeń w odniesieniu do konkretnych przedmiotów: mały, duży, lekki, ciężki (na zasadzie przeciwieństwa), a także wskazywania w parze przedmiotów lżejszych i cięższych, mniejszych i większych.

Dzieci 4-letnie

Czterolatki uczą się oceniać wielkości przedmiotów poprzez stosowanie porównań: mniejszy od…, większy od… oraz porównywać ciężar dwóch przedmiotów: lżejszy od…, cięższy od…Poprzez zabawy matematyczne uczą się też używania określeń: mały, mniejszy, najmniejszy; duży, większy, największy; taki sam.

Dzieci 5-, 6-letnie

Większe przedszkolaki poznają różnego rodzaju wagi oraz ich rolę w określaniu ciężaru przedmiotów. W zabawach matematycznych pojawia się eksperymentowanie z wagą szalkową: próby ważenia przedmiotów.Następuje też porządkowanie przedmiotów według wielkości malejącej i wzrastającej oraz rozumienie, że ciężar przedmiotu nie zależy od jego wielkości.

Źródło;https://www.literkaprzedszkole.pl/blog/zabawy-matematyczne-w-przedszkolu-cele-nauczania-i-przyklady