Gry planszowe w życiu małego dziecka

Gry planszowe w życiu małego dziecka.

Pewnie każdy z nas słyszał słowa, że „gry planszowe wychodzą z mody”. Nic bardziej mylnego! Gry planszowe to nie tylko jeden ze sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie rodzinnym, ale także świetna zabawa i rozwój logicznego myślenia małego dziecka.

To właśnie w wieku przedszkolnym dziecko jest najbardziej ciekawe otaczającego go świata. Często wiedzę zdobywa poprzez zabawę. Planszówki to jedna z form nauki, które sprawiają dziecku wiele przyjemności i radości. Często wprowadzają przedszkolaka w świat nowych informacji, a także stwarzają okazję do utrwalenia treści wcześniej poznanych. Poza tym uczą nabywania umiejętności, które są niezbędne w życiu społecznym, między innymi umiejętności kontroli własnych emocji jak np. złości lub smutku w momencie przegranej gry czy przestrzegania reguł jak chociażby czekania na swoją kolejkę rzutu kostką. Rozwijają wyobraźnię, zwiększają zasób słownictwa oraz uczą znajomości zasad fair play. Są także doskonałym sposobem na zmobilizowanie dziecka do większej koncentracji, uczą go cierpliwości, a co najważniejsze są świetną odskocznią od telewizora czy komputera. Można także zachęcić dziecko do samodzielnego wykonania takiej gry. Dzięki temu dziecko rozwija wyobraźnię, doskonali umiejętności plastyczne, a także ćwiczy prawidłowy sposób trzymania nożyczek.

Jeśli jednak zdecydujemy się na kupno planszówki, to często zadajemy sobie pytanie jaką grę wybrać? Na pewno trzeba wziąć pod uwagę wiek swojej pociechy, jej zainteresowania, poziom rozwoju, a także estetykę wykonania danej gry. Na współczesnym rynku jest ogromny wybór, a że zbliżają się Mikołajki i święta Bożego Narodzenia to mamy super okazję, by sprawić swemu dziecku prezent w postaci takiej gry. Jako rodzic i nauczyciel z całego serca polecam następujące gry:

• Dobble Kids – to świetna gra na poprawienie koncentracji oraz doskonalenie spostrzegawczości u dziecka, a dzięki małemu rozmiarowi można zabrać ją wszędzie ze sobą,
  • Emocje – nazywam, rozumiem, wyrażam – to gra, która ułatwia dzieciom poznanie emocji  oraz sposobów ich nazywania i wyrażania,
  • Gorący ziemniak junior – uczy refleksu i kreatywności udzielania odpowiedzi,
  • Grzybobranie w Zielonym Gaju – to klasyka wśród wszystkich gier, uczy  znajomości zasad fair play,
  • Rach-ciach – bardzo ciekawa gra rozwijająca refleks i zapamiętywanie sekwencji barw

Źródło:  mamtoja.pl, szkolnictwo.pl, mojedziecikreatywnie.pl