Jak zaangażować dzieci w przygotowania do świąt?

Święta za pasem, a zatem czas zaplanować świąteczne przygotowania! Dla wielu osób tegoroczne Boże Narodzenie będzie zupełnie nowym doświadczeniem – część rodzin zdecyduje się bowiem pozostać na święta w domu. Jak przygotować święta i nie zwariować? Jak zaangażować dzieci w świąteczne przygotowania? Mamy na to kilka sposobów!

Przygotowania do świąt – rodzinny zespół do zadań specjalnych!

Zorganizowanie świąt Bożego Narodzenia nie jest rzeczą łatwą. Wie to każdy, kto kiedykolwiek próbował ogarnąć wszystkie tematy związane z nadchodzącą gwiazdką. Sprzątanie, gotowanie, pieczenie, zakupy, przyozdobienie domu… Zadań jest wiele, ale jeśli będziecie działać jako zespół, na pewno uda się Wam przejść przez ten czas bez stresu. W zespole nie może oczywiście zabraknąć dzieciaków! Wielu rodziców wolałoby, aby dzieci w tym czasie po prostu… nie przeszkadzały, ale uwierzcie, z odpowiednim planem działań upieczecie dwie pieczenie na jednym ogniu ????

Niewątpliwie każdy członek rodziny ma inne umiejętności. Być może Tata jest mistrzem filetowania ryb, Mama doskonale wie, w którym sklepie czekają promocje, a dzieci jak nikt inny potrafią wycinać gwiazdki z pierników. Tworząc listę „to do” warto podzielić zadania na kategorie, przydzielając poszczególne zadania do domowników. Zobacz, które zadania sprawią frajdę dzieciom.

Świąteczne obowiązki wyzwania dla dzieci ????

Jest naprawdę wiele zadań, w których pomoc naszych dzieci może okazać się nieoceniona. Wielu rodziców z pewnością zdążyło już poznać bunt, który pojawia się u ich pociech, niczym za dotknięciem magicznej różdżki, na hasło: „posprzątaj swój pokój”. Nie oznacza to jednak, że nasi mali domownicy nie zechcą brać udziału w świątecznych przygotowaniach. Tajemnicą sukcesu jest odpowiednia motywacja.

Przepis na… pyszne święta!

Wróćmy do tematu osobistych kompetencji. Któż chętniej niż nasze dzieciaki wskakuje w odmęty internetu? Pomoc „domowego researchera” przyda nam się szczególnie wówczas, gdy część wigilijnych potraw będziemy gotować po raz pierwszy. Poproś swoją pociechę o znalezienie kilku przepisów na świąteczny barszcz, farsz do uszek lub ciasto. To ostatnie warto wybrać drogą plebiscytu ???? Gdy już wybierzecie recepturę, dziecko może samodzielnie stworzyć listę zakupów. Pomysł prosty, ale przydatny!

Domowa manufaktura pierni

Idealne, eleganckie, równiutko lukrowane pierniczki? Życie nie jest idealne, dlatego pozwól dzieciakom poszaleć, tworząc wielokolorowe, chrupiące cudeńka. Być może nie będą równe, z pewnością nie będą też takie jak z cukierni, ale bez wątpienia będą po prostu najlepsze!

Nowa świecka tradycja

Tradycje są tym, co buduje rodzinne więzi. Warto je kultywować i przekazywać kolejnym pokoleniom. Święta 2020 będą z pewnością inne niż zwykle – wielu rodzinom nie uda się spotkać z ich bliskimi. To ważne, by w tym specyficznym czasie znaleźć chwilę na telefon do babci, w trakcie którego dzieci mogą poprosić o podyktowanie tradycyjnych rodzinnych przepisów – przydadzą się Wam one podczas przygotowywania wigilijnych potraw. A może uda Wam się odtworzyć ten niesamowity smak piernika z rodzinnego domu?

Koniecznie sprawdźcie nasze pozostałe świąteczne wpisy. Na naszym blogu znajdziecie artykuły o świętach w krajach anglojęzycznych. Jeśli spodoba Wam się deser lub potrawa, która gości na stołach podczas świąt w Wielkiej Brytanii lub USA, spróbujcie przygotować ją w te święta!

Ciekawostka: Rekordy popularności w Wielkiej Brytanii bije świąteczna przekąska o zabawnej nazwie „świnki w kocykach” (ang. pigs in blankets). To proste danie składa się z mini-paróweczek/kiełbasek koktajlowych zapieczonych w cieście francuskim lub boczku. Zabawna nazwa i prosta receptura sprawią, że dzieci chętnie włączą się do pracy w kuchni. „Świnki” będą znakomitą propozycją na świąteczne śniadanie w stylu angielskim.

Hello from the other side!

Znaną polską tradycją świąteczną jest wysyłanie kartek z życzeniami. Co prawda w dobie internetu zwyczaj ten zaczął nieco przygasać, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by dzieci poświęciły czas na stworzenie własnych kartek świątecznych. Tym bardziej, że w tym roku mają go trochę więcej niż zwykle ???? Własnoręcznie przygotowane kartki sprawią ogromną radość waszej rodzinie i bliskim.

O choinka!

Nigdy bardziej nie potrzebowaliśmy magii świąt niż w burzliwym roku 2020, dlatego zadbajmy o atmosferę, przyozdabiając dom i wprowadzając w swoje cztery ściany prawdziwie świąteczny nastrój. Poza choinką będą nam potrzebne ozdoby i girlandy. Tu pomoc dziecięcych rączek jest wręcz nieodzowna. Papierowe aniołki, pierniczki na nitce, sznur z kolorowego papieru czy naturalne „bombki” z plasterków pomarańczy, będą nie tylko pięknie wyglądać, ale i cudownie pachnieć! Wszyscy wiemy, że nikt nie zrobi tego lepiej niż dzieciaki, prawda?

Może nie będą największe, może nie będą najbogatsze i może nie będzie śniegu, ale najważniejsze, by mimo wszystko Święta Bożego Narodzenia były rodzinne i pełne magii, którą tworzy czas spędzany razem i bycie blisko tych, których kochamy.

źródło: https://earlystage.pl/blog/2020/12/08/jak-zaangazowac-dzieci-w-przygotowania-do-swiat/