Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Przedszkole Miejskie Nr 3 w Łukowie

30.03.2021 Pisanki

Utworzono dnia 30.03.2021

Dzień dobry Sóweczki. Zapraszam do skorzystania z propozycji.

  1.  „Taniec ze wstążką” – ćwiczenia ruchowo-słuchowe. Złączamy piosenkę podaną w linku. Dzieci przypominają sobie, co to jest pisanka. Podajemy dzieciom wstążkę/chusteczkę i wyjaśniamy:  Będziemy słuchać piosenki i kręcić ręką wkoło tak, aby wstążką „narysować” w powietrzu kształt jajka. Dzieci tańczą swobodnie ze wstążkami.

https://www.youtube.com/watch?v=HhkpcqoWoA8

 

  1. Niegraficzne odtwarzanie wzoru. Podajemy dzieciom tace/talerze z kaszą manną. Dzieci mają zadanie narysować palcem kształt jajka. Wielokrotnie wodzą palcem po narysowanym wzorze przy piosence z poprzedniego zadania.

 

  1. „Moja pisanka” – dzieci próbują samodzielnie narysować kształt jajka i ozdobić według własnego pomysłu.

 

  1. Śmigus Maria Konopnicka

Panieneczka mała  

Rano dzisiaj wstała:

 Śmigus! Śmigus!

Dyngus! Dyngus!

Bo się wody bała.

Panieneczka mała

W kątek się schowała!

Śmigus! Śmigus!

Dyngus! Dyngus!

Bo się wody bała.

Panieneczka mała

Sukienkę zmaczała:

Śmigus! Śmigus!

Dyngus! Dyngus!

Choć się wody bała.

Zadajemy dzieciom pytania do wysłuchanego utworu: O jakiej tradycji była mowa w wierszu? Kto wstał rano? Czego się bała Panieneczka? Gdzie się schowała? Co zmoczyła Panieneczka? • „Lany Poniedziałek” – rozmowa przy ilustracjach na temat tradycji związanych ze śmigusem-dyngusem. Opowiadamy dzieciom o zwyczajach i symbolice lania wodą. Wykorzystujemy do tego celu ilustracje. Śmigus-dyngus nazywano inaczej „oblewanką” lub „Świętym Lejkiem”. W dawnych czasach nazwę śmigus-dyngus traktowano rozdzielnie. Śmigus oznaczał oblewanie wodą oraz uderzanie dziewcząt po nogach rózgą z palmy, natomiast dyngus oznaczał wręczanie datków stanowiących wielkanocny okup