Utworzono dnia 24.04.2020

Temat dnia: Segregujemy odpady

1. „Góra śmieci” – zabawa ruchowa. Dzieci siedzą w kole i starają się odpowiadać  na pytania rodziców

Co to są śmieci?; Co może być śmieciem?; Czy śmieci wokół nas są potrzebne?; Co należy zrobić ze śmieciami?; Co to jest segregacja śmieci?. Następnie  rodzice  wysypują  na środku dywanu: pudełka kartonowe po sokach lub opakowania po produktach spożywczych, papiery, plastikowe butelki, folie,pojemniki po jogurtach, serkach, kilka szklanych opakowań.

2. Na środku ustawiamy  trzy pojemniki: zielony – na szkło, niebieski – na papier, żółty – na plastik. Pojemniki mają przyklejone obrazki przedmiotów, które należy do nich wrzucać. Dzieci poruszają się przy dźwiękach tamburyna lub innego instrumentu domowego .  Gdy muzyka cichnie, rodzice  podnoszą pojemnik w wybranym kolorze i mówią odpowiednie hasło: Szkło / Papier / Plastik.  Dzieci zbierają rozsypane przedmioty i wrzucają je do pojemnika o odpowiednim kolorze.

3. Robimy porządki – zapoznanie dzieci  z treścią wiersza.

„Robimy porządki”

Wszystkie dzieci, nawet duże

posprzątają dziś podwórze.

A dorośli pomagają,

śmieci w workach wyrzucają.

Pierwszy worek jest zielony

cały szkiełkiem wypełniony.

W żółtym worku jest bez liku

niepotrzebnych już plastików.

A niebieski worek – wiecie – papierowe zbiera śmieci.

My przyrodę szanujemy,

śmieci więc segregujemy.

Z ekologią za pan brat

mama, tata, siostra, brat.

Siostra, mama, tata, brat.

4. „Kosze na śmieci” – praca plastyczno-techniczna.

Rozdajcie dzieciom rolki po papierze toaletowym  i kolorowy papier. Zadaniem każdego dziecka jest wykonanie kosza na śmieci: na papier w kolorze niebieskim, na plastikw kolorze żółtym i na szkło w kolorze zielonym. Dzieci oklejają rolki  papierami w odpowiednich kolorac