Utworzono dnia 12.05.2020

Temat: Gramy na instrumentach!

1. „Wesołe instrumenty” – zabawa z elementem podskoku.

Rodzic włącza dziecku dźwięk bębna na przemian z dźwiękiem trójkąta. Na dźwięk trójkąta dziecko skacze wysoko, natomiast na dźwięk bębenka, dziecko skacze nisko.

http://sampulator.com/  - dźwięk trójkąta (naciskamy zielony kwadrat TRIANGLE), dźwięk bębna (naciskamy zielony kwadrat TOM)

Obrazki załączone w galerii.

1.  „Co to? Kto to?” – rozwiązywanie zagadek wprowadzających w temat dnia.

Może być dęty, może być i strunowy,

ważne, aby był do gry gotowy.

Piękne dźwięki nam wygrywa,

z nim piękna muzyka jest możliwa. (instrument muzyczny)

Jest to zespół niemały,

mogą w nim być skrzypce,

a nawet organy.

Gdy wszyscy razem zaczynają grać,

to aż publiczność chce z foteli wstać. (orkiestra)

Zna go każde w przedszkolu dziecko,

zawsze stoi przed swoją orkiestrą

i porusza drewnianą pałeczką. (dyrygent)

Dyrygenta wszyscy się słuchają,

tylko na nią patrzeć mają.

Dzięki tej drewnianej pałeczce

wszystko uda się w każdej pioseneczce. (batuta)

Obrazki załączone w galerii.

1. „Muzyczne ludziki” – praca z W.48

1. Obserwowanie, rozpoznawanie i podawanie nazw wiosennych kwiatów podczas pobytu w ogrodzie

Obrazek załączony w galerii.

1. Na muzyce w przedszkolu – utrwalenie słów piosenki. https://www.youtube.com/watch?v=HzuQmEf9pbc

1. „Miś perkusista” – doskonalenie funkcji słuchowych oraz umiejętności przeliczania w zakresie 1–5.

Rodzic przedstawia dziecku misia perkusistę. Jeżeli mamy instrumenty w domu, prezentujemy je dziecku, jeżeli nie, korzystamy z linku poniżej. Miś lubi grać na instrumentach, ale niekoniecznie potrafi i się tego wstydzi. Spróbuje zrobić to za parawanem. Rodzic zachęca dziecko, aby uważnie słuchało, jak miś będzie grał. Rodzic częściowo schowany gra na wybranym instrumencie (kilka dźwięków), po każdym dźwięku dziecko układa przed sobą nakrętkę i odpowiada na pytanie: Na jakim instrumencie miś uczył się grać?; Ile razy zagrał?; Ile macie przed sobą nakrętek?. Dziecko przelicza utworzone zbiory.

Obrazek załączony w galerii.

1. „Orkiestra” – rozmowa na temat wspólnego muzykowania na podstawie doświadczeń dzieci i wiersza Mysia orkiestra Doroty Gellner.

Dla kotów w sylwestra gra mysia orkiestra.

Stanęła pod bramą, gra w kółko to samo.

Mysz pierwsza po strunach ogonem przebiera.

Mysz druga się śmieje jak głupi do sera.

A trzecia i czwarta ze złotym bębenkiem, fałszując okropnie, śpiewają piosenkę.

Więc koty z piwnicy stos waty przyniosły i uszy zatkały, i gdzieś się wyniosły, wołając:

- Ach nie ma jak kocia muzyka! Od mysiej niestety dostaje się bzika!

Rodzic zadaje pytania: Co to jest orkiestra? Jaka orkiestra grała dla kota w sylwestra? Ile myszek było w tej orkiestrze i na czym grały? Czy kotom podobała się mysia muzyka? Gdzie możemy zobaczyć i posłuchać orkiestry? Czy widzieliście kiedyś orkiestrę? Jak wyglądała? Czy dużo było w niej ludzi i instrumentów?

Obrazek załączony w galerii.

1. Praca z KP2.27 – utrwalenie wiedzy dotyczącej instrumentów, doskonalenie grafomotoryki

sówki12.05.2020

Utworzono dnia 12.05.2020, 08:38