Utworzono dnia 08.05.2020

Temat dnia: Moje ulubione książki

1.Moje książki – słuchanie wiersza I. Salach oraz rozmowa na temat jego treści.

Moje książki kolorowe

stoją równo na półeczce.

Myję ręce i oglądam

kartkę po karteczce.

Czasem książki czyta mama,

bo ja nie potrafię sama.

Z książek wiele się dowiecie

o szerokim pięknym świecie.

O roślinach, o zwierzętach,

o dalekich krajach też.

Wszystko w książce jest zamknięte,

a więc ją do ręki bierz.

Rodzic rozmawia z dzieckiem na temat przeczytanego wiersza. Pyta: O czym dzisiaj będziemy mówić?: Dlaczego dobrze jest mieć książeczki w domu i czytać je codziennie?; Co trzeba najpierw zrobić, zanim weźmiemy do ręki książkę? Rodzic zwraca dziecku uwagę na prawidłowe obchodzenie się z książkami. Nie wolno poplamić książki ani zaginać rogów; Należy delikatnie odwracać kartki, by ich nie podrzeć, oraz odkładać książki na swoje miejsce.

2.„Czy znasz tę bajkę?” – zabawy ruchowe do poznanych bajek.

Odgadywanie tytułów bajek na podstawie obrazków związanych z ich treścią. Rodzic pokazuje obrazki dotyczące popularnych bajek (np. Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Kot w butach, O rybaku i złotej rybce, Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna).

• bajka:  odszukanie po śladach Jasia i Małgosi, Rodzic chowa w pokoju sylwety Jasia i Małgosi. Rozkłada na podłodze kontury pierniczków tak, by doprowadziły dzieci do ukrytych sylwet postaci z bajki.
  • bajka: rozpoznanie po dotyku, co miał w koszyczku Czerwony Kapturek. Rodzic podchodzi z koszykiem do dziecka. Dziecko, nie widząc, co jest w środku, po dotyku rozpoznaje rzeczy.
  • bajka: budowanie zamku z wieżą dla Śpiącej Królewny. Dziecko z papierowych pudełek po produktach spożywczych buduje zamek z wieżą.
  • bajka: szukanie pantofelka Kopciuszka. Dziecko szuka swojego kapcia-pantofelka. Zakrywa oczy, a w tym czasie jedno rodzic chowa kapeć. Wskazówką dla szukającego dziecka jest hasło: ciepło, zimno.
  • bajka: naśladowanie Kota w butach. Dziecko chodzi na czworakach, robi koci grzbiet. Na hasło rodzica: „Kot w butach” dziecko wstaje i chodzi, unosząc wysoko kolana.

3. Karta pracy

Połącz postacie z odpowiednimi przedmiotami (załącznik)

Rysuj po śladzie szlaczki grafomotoryczne( załącznik)

Utworzono dnia 08.05.2020, 09:17