Utworzono dnia 07.05.2020

Temat: Lubię czytać- biblioteka

1. Dbamy o książki” – rozmowa tematyczna z dziećmi. Rozwijanie zainteresowania

Książkami.

Rodzic rozkłada książki, które wymagają naprawy. Dziecko dokładnie je ogląda, a rodzi pyta: czy kartki powinny być tak pozaginane? Czy kartki mogą być podarte? Co można zrobić, żeby naprawić książki?  Zwraca uwagę, że z książkami należy obchodzić się delikatnie.

2. Kłopoty w bibliotece – słuchanie wiersza M. Przewoźniaka. Rozmowa na temat

utworu.

Książkom w pewnej bibliotece,

nudziło się tak dalece,

że ni  tego, ni z owego

zaczęły grać w chowanego.

„Calineczka” się schowała

za ogromny atlas ryb.

Szuka krasnal Hałabała,

gdzie się przed nim Plastuś skrył?

Tak się wszystkie wymieszały,

że ta Pani w bluzce w prążki

chodzi tutaj już dzień cały,

nie znajdując żadnej książki.

Rozmowa na temat wysłuchanego utworu, wyjaśnienie różnic pomiędzy biblioteką, a księgarnią. Rodzic tłumaczy, dlaczego w bibliotece ważny jest porządek. Pyta dziecko, jak nazywały się postacie z bajek, które wystąpiły w wierszu.

3. „Każda książka na swoim miejscu” – porządkowanie i układanie książek na półkach.

Kształtowanie umiejętności szanowania książek.

Dziecko razem z rodzicem ustala, w jaki sposób można uporządkować książki w domowym kąciku czytelniczym. Rodzic proponuje dziecku wybrane rozwiązania np. ustawienie książek od najmniejszej do największej, od najgrubszej do najcieńszej. Dziecko próbuje samo wybrać sposób, w jaki będzie układać książki na półkach.

4. „W bibliotece” – praca z wykorzystaniem W.35 - Posługiwanie się określeniem biblioteka.

Dziecko wycina obrazki, układa je we właściwej kolejności i nakleja na kartki. Opowiada historię zgodnie z chronologią zdarzeń.

5. „Gdzie postawię tę książkę?” – segregowanie,

Dziecko siedzi na dywanie. Rodzic pyta dziecko: Wiesz już, że w bibliotece można znaleźć wiele książek, wypożyczyć do domu, a następnie po określonym czasie trzeba je oddać. Jak myślisz, czy książki w bibliotece mają swoje miejsca? Czy są jakoś uporządkowane? Swobodna wypowiedź dziecka. Rodzic nakierowuje odpowiedzi dziecka lub tłumaczy, że książki w bibliotece są posegregowane według tematyki, np. książki dla dzieci, książki naukowe, książki o budowlach, o samochodach, a także według nazwiska autora. Po rozmowie dziecko wykonuje zadanie z Karty Pracy strona 32.

6. Zestaw zabaw ruchowych – rozwijanie sprawności koordynacyjnej (równowagi, orientacji wzrokowo ruchowej.

- „Ile zrobię kroków?” – dziecko kładzie sobie książkę na głowie i próbuje zrobić jak najwięcej kroków, które liczy razem z rodzicem.

- „Odgadywanie tytułów bajek” – rodzic z dzieckiem bawi się w kalambury, przedstawiając na zmianę tytuły bajek.

sówki_07.05.2020

Utworzono dnia 06.05.2020, 22:43