05.05.2020

Utworzono dnia 05.05.2020

Temat dnia; Kolorowe książeczki

1.Nasza biblioteczka” – swobodne wypowiedzi dzieci na temat wyglądu książek. Rodzice pokazują dziecku książeczkę  z domowego  księgozbioru . Dzieci uważnie przyglądają się książkom, otwierają je, przekładają kartki. Następnie odpowiadają na pytania: Jak wygląda książeczka?; Jest duża czy mała, gruba czy cienka?; Czy ma ilustracje?; Co widać na ilustracjach?.

2. Kup mi, mamo, książeczkę – wiersz T. Kubiaka. Rodzic czyta fragment wiersza.

Kup mi, mamo, książeczkę (fragment)

Tadeusz Kubiak

Kolorowe książeczki,

kolorowe bajeczki,

w kolorowych bajeczkach

kolorowy jest świat.

Kup mi, mamo, książeczkę,

przeczytamy bajeczkę,

a w bajeczce tej – dziwy.

Każdy poznać je rad.

Porozmawiajcie  z dziećmi na temat wysłuchanego utworu i zadajcie   pytania: Czy lubicie dostawać książeczki?; Jakie bajki znacie?, Którą książeczkę lubicie najbardziej?.

3. "Książeczki z naszej biblioteczki” – zabawa orientacyjno- porządkowa. Dziecko w rytm domowego instrumentu maszeruje po pokoju. Na hasło rodzica.: Książeczki na półeczki dziecko  zamienia się w książki – siada w siadzie skrzyżnym na dywanie bez poruszania się. Na hasło: Książeczki z półeczek- dziecko biega po pokoju. Zabawę powtarzamy kilka razy.

4. Karta pracy (załącznik)

Policz, ile książek jest na każdej półce. Dorysuj trzy książki na wybranych przez siebie półkach. W  kratce obok narysuj tyle kresek, ile książek jest na półce. Pokoloruj na czerwono tę półkę, na której jest najwięcej książek, a na zielono tę, na której jest ich najmniej.

Utworzono dnia 04.05.2020, 22:43