Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Przedszkole Miejskie Nr 3 w Łukowie

04.05.2020

Utworzono dnia 04.05.2020

Temat dnia: Jak powstaje papier

 

  1. „Las” – swobodna rozmowa z dziećmi o tym, co daje nam las. Rozbudzanie zainteresowania przyrodą.

Las

Są tam duże drzewa

oraz grzybki małe.

Co to jest za miejsce?

Wiecie doskonale.

 

Następnie rodzic rozkłada przed dzieckiem zdjęcia lub ilustrację lasu. Obok kładzie kartkę i książkę. Rodzic zadaje pytanie: Co to jest papier? Rozdaje dzieciom papier o różnej grubości i fakturze. Dziecko może dotknąć kartek. Później rodzic podaje kilka przykładów wykorzystania papieru, np.: do rysowania lub do produkcji książek, czasopism, gazetek dla dzieci. Rodzic rozdaje dziecku książki i gazetki, by mogły zapoznać się z fakturą tego typu kartek. Rodzic pyta: Z czego powstaje papier? Na koniec rodzic włącza odgłosy lasu. Dziecko słucha: szumu drzew, śpiewu ptaków. Rodzic pyta dziecko: Jakie odgłosy możemy słyszeć w lesie?

Załączniki w galerii.

  1. „Papier jest...” – zabawa badawcza. Rozróżnianie właściwości papieru, jego grubości, faktury.

Rodzic zasłania dziecku oczy opaską, podchodzi do niego z tackami z różnego rodzaju kawałkami papieru. Dziecko bada papier poprzez dotyk. Z pomocą rodzica określa jego fakturę, np.: gładki, chropowaty, pomarszczony, śliski, szeleszczący, sztywny, miękki. Następnie rodzic prosi, by dziecko zdjęło opaskę z oczu. Pyta, do czego mogą służyć poszczególne kawałki papieru. Dziecko próbuje określić zastosowanie badanych kawałków papieru, np.: do czytania, do wycierania nosa, do wycinania, do rysowania.

  1. Papiernia – zabawa relaksacyjna.

Dziecko kładzie się na podłodze, a rodzic wykonuje prosty masaż zgodnie z treścią wiersza czytanego przez rodzica. Po chwili następuje zmiana. Dziecko może nauczyć się wiersza i samo wymyślić proste ruchy ilustrujące jego treść.

 

Papiernia

Natalia Łasocha

 

Wczesnym rankiem idź do lasu,                                               Rodzic palcami wskazującymi na przemian „spaceruje" po plecach dziecka.

drwal tam drzewa tnie.                                                             Krawędzią dłoni delikatnie kreśli linię w poprzek

jego pleców.

Potem wielką ciężarówką do papierni jadą pnie. Pięść jednej dłoni przesuwa wzdłuż pleców.

Duży kawał drewna weź i długo nie czekaj,                           Chwyta dziecko za ramiona.

na drobne kawałki porządnie go posiekaj.                            Krawędziami obu dłoni delikatnie stuka go po plecach-od góry do dołu i od dołu do góry.

Dodaj barwnik, jaki chcesz, jeszcze klej i woda,                   Delikatnie dotyka jego szyi, a następnie jednego i drugiego ucha.

w wielkiej kadzi to wymieszaj i masa gotowa.                     Palcem wskazującym kreśli koła na plecach dziecka

Teraz trudne jest zadanie, lecz się nie poddawaj,               

na podłużnych sitach tę masę rozkładaj.                               Palcami obydwu dłoni przesuwa po plecach od góry do dołu.

 

Dużo cierpliwości teraz potrzebujesz,

masa schnie, a ty ją dzielnie po trochu wałkujesz.               Całą powierzchnią obu dłoni gładzi plecy od

góry do dołu.

Kiedy papier już gotowy, zwiń go w wielkie bele,

taki papier co dzień ma zastosowań wiele.                           Rodzic turla dziecko po dywanie.

 

  1. „Jak powstaje papier ekologiczny?” – eksperyment. Rozwijanie zainteresowania otaczającym światem.

Rodzic rozdaje dziecku różnego rodzaju papier: gazety, kartki, bibułę itp. Zadaniem dziecka jest porwanie papieru na drobne kawałki. Następnie dziecko wkłada kawałki papieru do wiaderka. Rodzic zalewa je wodą i chwilę odczekuje, aż rozmiękną. Namoczony papier rodzic rozdrabnia mikserem do osiągnięcia gęstej papki. Papkę wylewa na sito tak, aby siatka została równomiernie pokryta cienką warstwą, rodzic przyciska papkę kawałkiem tektury i odwraca. Delikatnie naciskając gąbką powierzchnię siatki, przenosi włókna papieru na tekturę. Papierową masę przykrywa drugim kawałkiem tektury i z pomocą walka wyciska z niej wodę. Tak powstały papier rodzic pozostawia do wyschnięcia na rozłożonych kawałkach gazet.

  1. „Ile to sylab?” – praca z Kartą pracy 4 latek strona 31

Dziecko siedzi przy stoliku. Rodzic pokazuje mu różne przedmioty znajdujące się  w pomieszczeniu. Dziecko podaje nazwy tych przedmiotów i wspólnie z rodzicem wyklaskują na sylaby. Następnie dziecko wykonuje zadanie z karty.

  1. „Zabawy z papierem” – zabawa plastyczno-techniczna z wykorzystaniem materiału użytkowego.

Rodzic przeprowadza pokaz zastosowania papieru o różnych fakturach np.: zwijanie kartki białego papieru w rulon i robienie z niej lunety, zgniatanie gazet w papierowe kule, patrzenie przez celofan jak przez kolorowe okulary. Dziecko próbuje wykonać proponowane przedmioty, mając do dyspozycji różnego rodzaju papier.

sówki04.05.2020

Utworzono dnia 03.05.2020, 20:22