17.06.2020

Utworzono dnia 17.06.2020

Temat dnia: Tęcza.

1. Powitanka.

2. Eksperymenty z kolorami - obserwowanie procesu tworzenia sie nowych barw, dostrzeganie odcieni.

Na folii malarskiej kładziemy brystol A4, na niego za pomocą pędzla nakadamy kolory podstawowe. Zachęcamy dzieci do obsrerwowania, co sie dzieje, gdy kolory się mieszają. Następnie dzieci  za pomocą pędzla nakładaja rozwodnione farby na nasączone wodą waciki, obserwuja efekty tych działań, podaja nazwy kolorów, ich nasycenie.

3. Przepis na tęczę - poznanie zjawisk atmosferycznych; rozpoznawanie kolorów podstawowych tęczy, rozwijanie pamięci.

Wez bukiecik polnych wrzosów

dzbanek chabrowego sosu,

szklankę nieba wlej pomału

garść niebieskich daj migdałów.

Dorzuć małą puszkę groszku

nać pietruszki wsyp po troszku,

włóż pojęcia dwa zielone

i zamieszaj w prawą stronę.

Dodaj skórkę od banana

łąkę mleczy i stóg siana,

szczyptę słońca, dziury z serka

i cytryny pół plasterka.

Weż jesieni cztery skrzynki,

zapach świeżej mandarynki

pompon od czerwonych kapci

barszcz z uszkami ( dzieło babaci )

Jeszcze maków wrzuć naręcze

i gotowe ...

Widzisz tęczę?

Mówiąc wiersz, rozsypujemy skrawki bibuły  w kolorach, kolejno występujących w wierszu. Pytamy: Z czego w wierszu powstała tęcza?  Jak naprawdę powstaje tęcza? Jakie kolory ma tęcza?

4. Tęczowy taniec -rozwijanie kreatywności ruchowej; ćwiczenia rozmachowe rąk.

Dziecko trzyma długie paski bibuły, porusza się w rytmie dowolnej muzyki. Na hasło: Tęcza!, rysuje zamaszystymi ruchami łuki nad sobą.

5. Praca z KP2.38 -  Tęcza-puzzle- pośrednie poznawanie zjawisk przyrodniczych

6. Zabawy na świeżym powietrzu - wdrażanie do empatii.

- Bańki mydlane - zabawy z elementem ćwiczeń oddechowych; próby dostrzegania kolorów tęczy w bańkach mydlanych.

7. Przywitaj przyjaciela - zabawa bieżna.

Dz. z dorosłym podchodzą do siebie, witają się w wybrany sposób, mówią sobie coś miłego. Na hasło: Do zobaczenia, rozbiegają się. Na hasło: Spotkanie, odnajduja sie i znów się witają.

8. Kolory tęczy - gra matematyczna, przeliczanie w zakresie 1-6, odwzorowywanie zbiorów liczbowych.

Kładziemy przed dz. grafikę łuku tęczy, na początku kazdego paska znajduje się kółko z odpowiednim kolorem . Dziecko rzuca kostką i nakleja tyle kółek ile wyrzuci oczek  . Można to przeprowadzić w formie rywalizacji, wtedy druga osoba ma swoją tęczę. Wygrywa ten kto pierwszy zapełni ja kółkami.