15.06.2020

Utworzono dnia 15.06.2020

Temat dnia: Kolory lata.

1. Powitanka.

2. Razem z latem - zapoznanie z piosenką.

2. Słońce i deszcz - zabawa orientacyjno - ruchowa.

Dzieci biegają po sali, na hasło: słońce! - stają i kierują twarze do sońca. Na hasło: deszcz!- kucają i chowają głowę. Następnie otrzymują kolorowe koła, które mają umieścić tam, gdzie dociera słońce (np parapet ). Potem stemplują je przy użyciu np. korków, a następnie stemplują  nakładając kolory na siebie. Nazywają powstałe kolory.

3. Kolory:

Dz. podnosi do góry koło w kolorze wypowiedzianym przez rodzica. Na hasło; kolorowy świat - pokazuje wszystkie koła.

4. Ziarenko - poszerzanie wiedzy przyrodniczej.

Opowiadamy historię o ziarenku:

Małe ziarenko spało mocno, głęboko pod ziemią. Pewnego razu otworzyło jedno oko, ale wokół było bardzo mokro i zimno.

- Eeee... Brrr... Nic ciekawego - poszło spać dalej.

Pewnego wiosennego dnia ziarenko, że wokół niego robi sie coraz cieplej, nie wiedziało skąd to uczucie, ale było ono bardzo miłe. Kolejnego dnia Ziarenko poczuło, że coś je obmywa  a ziemia wokół jest coraz cieplejsza. Zapragnęło więcej i więcej obmywania i ciepła, zaczęło poszukiwać. Wysunęło jedną rękę a tam zimno, wysunęło drugą rękę w przeciwnym kierunku.

- Ojej ciepło! Tak bardzo chce mi się pić jeszcze i jeszcze. Ziarenko wyciągnęło rekę do ciepła i wody i nagle stało się bardzo jasno. Ziarenko zapłakało.

Co się stało, nic nie widzę!

- Przyzwyczaisz sie do mego światła - pogłaskało je słonko swym promykiem.

- Pomożemy ci - szepnął szuniący, ciepły deszczyk.

Dajemy dziecku nasiona np: rzodkiewki, marchewki. Rozmawiamy o ich wyglądzie  i o wzroście roślin.

5. Praca z kp2.37 - poszerzanie wiedzy przyrodniczej; historia wzrostu owocu truskawki.

Malowanie kolorów lata – praca plastyczna.

6. Rośliny  w mojej okolicy – zajęcia terenowe – utrwalenie wiadomości. Sadzenie  rzodkiewki  z rodzicami. Rozmowa o tym czego rośliny potrzebują do życia ( przypomnienie wiadomości).

7. Omiń kałużę - zabawa ruchowa.

Dziecko spiewając poznaną piosenkę spaceruje po pokoju, starając się omijać kałuże ( rozłozone koła ). W przerwie stają na palcach i wystawiają twarz do słońca.

8. Promyki słońca - usprawnianie motoryki małej.

Dajemy dz. kartkę. Na górze nakleja słońce a na dole rysuje ziarenka . Rysuje linie - promyki od słońca do ziarenek.