05.06.2020

Utworzono dnia 05.06.2020

Temat dnia: Dzieci na świecie.

1. Powitanka Hello dzień dobry!

2. Nowa koleżanka ( na podstawie opowiadania T Kruczka)

Posłuchajcie, co się stało  kiedy byłam dzisiaj w przedszkolu ... Nagle drzwi się otworzyły i stanęła w nich pani dyrektor .. Trzymała za rękę małą ciemnowłosą dziewczynkę. Na plecack miała kolorowy plecak a w ręku lalkę.

- To jest wasza nowa koleżanka - powiedziaa pani dyrektor . Bądżcie dla niej szczególnie mili bo przyjechała do nas z bardzo daleka . Z samych Chin . Ma na imię Różyczka , tak pprzynajmniej można przetłumaczy jej imię . - Ojej - z Chin / zdziwił się Wojtek .To strasznie daleko , chyba dalej , niż mieszka mój dziadek . - A gdzie mieszka twój dziadek ? - spytała pani dyrektor .- W Anglii - z dumą odpowiedział Wojtek.

Chiny są dalej niż Anglia i trzeba podróżować w zupełnie inną stronę . Różyczka tymczasem podniosła głowę i zobaczyliśmy , że ma okrągłą buzię i niesamowicie skośne oczy . Taka była też jej lalka .

Kiedy pani ogłosiła czas zabawy  dzieci podeszy do Różyczki i się przedstawiły . Różyczka odpowiedziała w jakimś innym języku . - I co teraz - zmartwił się Tomek .Nic nie rozumiem . Ona mówi po chińsku ..- Ale mnie zrozumiesz - szepnęła porcelanowa lalka - przecież ty znasz język zabawek . A język zabawek jest taki sam na całym świecie . I lepiej nie opowiadaj Różyczce ,że walczysz ze smokami , u nas smoki są dobre i nikt z nimi nie walczy . - Dobre smoki ? - Tomek zrobił wielkie oczy - czy wy jesteście z bajki ? - Oczywiście , że nie - zaśmiała się lalka . Jesteśmy z Chin a teraz będziemy mieszkać w Polsce bo rodzice Różyczki proeadzą tu restaurację z chińskim jedzeniem . O ! Chińskie jedzenie - ucieszył się Tomek . Jest pyszne , tylko trzeba jeść pałeczkami.

Rozyczka znowu powiedziała coś szybko i wyjęła z plecaka album ze zdjęciami . To jest miejsce , z którego przyjechaliśmy - Cihiny - tłumaczyła lalka . A była to ulica taka jak u nas tylko zamiast samochodów było mnóstwo rowerów i motocykli . I domy  były podobne  do naszych , tylko miały więcej pięter , a ludzie wyglądli jak dziewczynka .I był też wielki, kolorowy smok .Na ostatnim zdjęciu było dwoje starszych ludzi. To babciani dziadek Różyczki. Różyczka nagle posmutniała bo bardzo za nimi tęskniła .

- Nie martw sie - powiedziałam i objęłam Różyczkę . Zabiorę cie do moich dziadków . Podzielę się nimi z tobą . I choć pewnie nic nie zrozumiała to jednak przestała się smucić . Bedziemy się z tobą bawić i zostaniemy przyjaciółmi. Dzieci wszędzi są takie same. Chcą się bawić i mieć przyjaciół.

Pytania: Kto przyszedł do przedszkola? Czy Różyczka była z naszego kraju? Skąd przyjechała? Czy dzieci rozumiały jej język? Czy wyglądała tak samo jak inni? Za kim tęskniła? Czy koniecznie trzeba rozumieć język innych, żeby się z nimi bawić?

2. Zestaw ćwiczeń ruchowych.

- Razem - siad w rozkroku, podawanie piłki górą.

- Celowanie - rzucanie woreczkami w dużą piłkę.

- Wzajemne wsparcie -  turlamy piłkę, a dziecko opiera się z tyłu rekami i podnosi nogi aby piłka mogła swobodnie się przeturlać.

3. Zabawy z różnych części świata.

Dziecko otrzymuje kocyk - pojazd. Przy dowolnej muzyce porusza się na kocyku - podrózuje do różnych krajów. Przy afrykańskiej muzyce zbiża się do Południowej Afryki. Zabawa " Lew, lew " - na zasadzie polskiej Ciuciubabki .  Następnie dziecko dalej podróżuje . Dociera do Korei. Tutaj bawi się w Hta ing -tja -te-tji - ki - czyli rzuty pomarańczami. Owoce rzuca się do dzieci. Kto nie złapie ten odpada. Zamiast pomarańczy używamy woreczków.

Następnie dz. podrużuje do Pakistanu .  Zabawa to Rangoli - tworzenie obrazów na ziemi lub asfalcie kredą . Rysujemy różne kontury i wypełniamy je trawą, kamyczkami, piaskiem ( oczywiście na dworze ).

4. Kwiat z naszych dłoni -praca zwykorzystaniem W. 40

5 . Zabawy na dworze . Badanie różnych właściwości i cech piasku. Określamy jaki jest piasek suchy - sypki. Polewamy wodą - zbity.  Możemy użyć lupy. Robimy babki i różne budowle.

6. Zwinne języczki  - usprawnianie narządów mowy.

Pięknie ćwiczą gimnastyczki

Podziwiają je języczki .

Zwinne chcą być tak jak one .

Chcą być pieknie wyszkolone .

W górę w dół w lewo w prawo ,

ćwiczą wszystkie szybko , żwawo .

Język rusza sie na boki

raz jest wąski , raz szeroki .

Dz . wykonują czynności z wierszyka.