03.06.2020

Utworzono dnia 03.06.2020

Temat dnia: Nasze obowiązki.

1. Powitanka.

Znana dzieciom piosenka Hello dzień dobry.

2. Gdybym - zabawy parateatralne na podstawie wiersza A. Widzowskiej - Pasiak.

Gdybym była żyrafą

śpiewałabym za szafą.

Gdybym była kotkiem

bób zmieniłabym w szprotki.

Gdybym była lwicą

warczałabym za donicą.

Gdybym była barankiem

dzwoniłabym pod gankiem.

Gdybym była kangurem

w kieszeni miałabym dziurę.

Gdybym była słoniem

trąbiłabym na balkonie.

A gdybym była sobą

byłabym fajną osobą.

Pytania: Kto jest bohaterem wiersza? Kto mówi gdybym? Jakie postacie mógłby nasladować bohater?

Kładziemy przed dzieckiem odwrócone obrazki, przedstawiajace różne zwierzęta. Dziecko losuje obrazek i próbuje przedstawić gestem i głosem co wylosowało, druga osoba odgaduje.

To samo robimy z obrazkami, przedstawiającymi czynności.

2. Moja dzisiejsza zabawa to ...- kształtowanie umiejętności dokonywania wyboru według własnych zainteresowań, zachęcanie do negocjacji.

Mówimy dziecku, aby dzisiaj samo wybrało zabawę, w którą chce się pobawić ( np. z dotychczas proponowanych  lub zupełnie nową ), jeśli jest więcej dzieci, wszystkie podają swoje propozycje i próbują przekonać innych do swojej zabawy.

3. Nasze obowiązki - kształtowanie prawidłowej postawy wobec swoich obowiązków.

Dziecko siedzi na dywanie w swoim pokoju, gdzie panuje bałagan po zabawie, robi lornetkę z dłoni i rozgląda się po pokoju. Pytamy, co widzi, czy wszystko jest na swoim miejscu?  Dziecko odpowiada, że nie. Przypominamy mu, że odkładanie zabawek na swoje miejsce to jego obowiązek. Pytamy, co to jest obowiązek? Jakie jeszcze macie obowiązki?  Mówimy wierszyk:

Na porządki sposób mam

Lalki tu, klocki tam.

Jest to sposób doskonały

Kłaść je tam, gdzie wcześniej stały.

Na porządek sposób mam

lalki tu, klocki tam.

Po tym zachęcamy dziecko do wspólnego posprzątania pokoju.

4. Tańczący balonik - zabawa przy muzyce.

Trzymamy na długim sznurku balon. Dziecko ma podbijać go w rytm muzyki, nie odrywając stóp.

5. Praca z KP2.23  -rozumienie pojęc: krótki, długi, przeliczanie w zakresie 1-3, poszerzanie zakresu liczenia.

6. Zabawy na świeżym powietrzu .

- „Pszczoły i kwiaty”- zabawa ruchowa w terenie . Dziecko udaje pszczołę, wyszukuje kwiatki, nazywa je i dotyka ( zapyla )

- "Szanuj zieleń” - wdrażanie nawyków poszanowania krzewów, drzew, roślin podczas spacerów i zabaw w ogrodzie. Rozmawiamy o tym, że nie należy niszczyć roślinności,że rośliny dają korzyści człowiekowi, gdyż oczyszczają powietrze i dają tlen ( ABC Małego Ekologa )

- "Cyrkowa parada" - zabawa orientacyjno - porzadkowa.

Rodzic dzwoneczkiem lub gwizdkiem przywouje dziecko do siebie i mówi, że do domu wraca cyrkowa parada. Dziecko wybiera dziwne kroki np. gimnastyczki, niedzwiedzia, klauna, konia i tak wraca do domu.

7. Wesołe i smutne dzieci.

Dziecko porusza się w rytmie muzyki smutnej i wesołej.

8. Skacząca piłka - utrwalenie mówienia na wydechu.

Mała Ala piłkę ma

Piłka skacze la la la.

Ala Ani piłkę da

Piłka skoczy

la la la

ładnie fika piłka ta

Piłka tańczy

la la la .

Piłkę łapie mała Ala.

Piłka skacze

la la la

Czy ktoś wdzięku więcej ma

Od tej piłki :

la la la .

Dzieci w lusterkach obserwują jak układa sie język przy wymowie głoski l, a jak przy a. Nasladują skaczącą piłkę i powtararzają refren. Na koniec kolorują piłkęa.