Utworzono dnia 01.04.2021

Witajcie Myszki :)

1. Dziś zaczniemy nasze zajęcia od pieczenia ciasta. Wasze mamusie na pewno już wiedzą jakie ciasto upiec na święta. A my zaczniemy od ….

ƒƒNajłatwiejsze ciasto – zabawa naśladowcza.

Rodzic opowiada, a dzieci ilustrują ruchem opowieść.

Zbliżają się Święta Wielkiej Nocy. Gospodyni zaczęła piec jedno z tradycyjnych ciast – babkę. Najpierw przygotowała sobie dużą misę (rysujemy palcem w powietrzu przed sobą koło). Potem wsypała do niej kilka garści mąki: 1, 2, 3 (wrzucamy mąkę). Rozgniotła w rękach masło i dołożyła do mąki (pocieramy pięścią jednej ręki o otwartą dłoń drugiej). Wlała trochę mleka i wrzuciła sześć jaj. Rozbiła skorupki: jedną, drugą, trzecią, czwartą, piątą, szóstą (klaszczemy 6 razy). Pomieszała. Raz jedną ręką, raz drugą, raz jedną, raz drugą (zataczamy pięścią koło przed sobą). Skoro ciasto było wymieszane, gospodyni włożyła rodzynki (wiercimy wskazującym palcem jednej rączki o otwartej dłoni drugiej) i… wrzuciła skórkę pomarańczy: pach, pach. I pomieszała (mieszamy). Następnie odstawiła, by wyrosło (przestawiamy coś ciężkiego).… Musiała trochę poczekać. Raz, dwa, trzy (3 razy kląskamy)… już wyrosło. Gospodyni przełożyła ciasto do formy i włożyła d o piekarnika (przekładamy). A po upieczeniu wyjęła wspaniałą, pachnącą świąteczną babkę. Ale pachnie. Czujecie… (wciągamy nosem powietrze, wydychamy ustami).

Ciasto pięknie wyrosło i pięknie pachnie  – ja też czuję ten zapach!

2. „Prima Aprilis” bo się pomylisz… – poproś rodziców o wyjaśnienie, co oznaczają te słowa, możecie pobawić się w wymyślanie śmiesznych wierszyków, wyliczanek, zabaw, bo wiemy, że śmiech to zdrowie.

3. Śmigus - dyngus -  Poproś mamę/tatę o przeczytanie wiersza R. Przymusa Śmigus - dyngus. A następnie opowiedzcie jakie macie własne wspomnienia  na temat  oblewania się wodą z bliskimi.  Kiedy oblewanie jest radosną zabawą, a kiedy nie? Czego nie wolno robić ?(polewać się wiadrami, bawić się przy ulicy, polewać aut itp.).

Śmigus – dyngus!

Staropolskim obyczajem

w wielkanocny poniedziałek

oblewamy się nawzajem.

Miły zwyczaj śmigus – dyngus!

Bo pośród życzeń radosnych

przynosi nam w podarku

uśmiech kolorowej wiosny.

4. Pokołysz jajeczko - zabawa relaksacyjna. Usiądź z mamą/tatą tak, aby rodzic siedział na zewnątrz (w rozkroku), mógł Ciebie objąć i pokołysać. Pokołyszcie się tak  przez chwilę w rytm piosenki. Życzymy wyciszenia i wielu miłych chwil spędzonych razem.