W co się pobawimy?

Utworzono dnia 05.06.2020

Witajcie KRASNOLUDKI !!! O czym będziemy rozmawiać dowiecie się za chwilę !

Zapraszamy do wspólnej zabawy !!!

Temat dnia: W CO SIĘ POBAWIMY ?

• „Cierpliwość” – co to takiego. Posłuchajcie wiersza, porozmawiajcie na temat jego treści.

Nauka cierpliwości
Dominika Niemiec

Gramy w planszówkę.
przesuwam pionek, raz i dwa.
Najpierw rzuć kostką ty,
potem znów rzucę ja.
Ty będziesz pierwsza mamo,
następnie się zamienimy,
a jeszcze chwilkę później
w coś innego się zabawimy.
Może weźmiemy kredę?
Będę rysować motyle.
Wezmę niebieską i żółtą,
ale dam ci ją za chwilę.
Bo przebywając w grupie,
to bardzo ważna sprawa,
trzeba być cierpliwym i się dzielić
– to nauka, nie tylko zabawa.

Spróbujcie odpowiedzieć na pytania: W co miały zamiar bawić się dzieci? Jakim trzeba być,
gdy bawimy się z innymi? Czy wy jesteście cierpliwi? Czy podczas zabawy potraficie dzielić się
zabawkami z innymi dziećmi? Czy trudno jest poczekać na swoją kolej w zabawie?

- Ćwiczenie z księgą emocji

Dzieci układają historyjkę obrazkową pasującą do treści
wiersza. Opowiadają, co się po kolei wydarzyło. (Historyka dołączona w załączniku)

- „Teraz ja, potem ty” – zabawa konstrukcyjna.
Dobierzcie się w pary np. rodzic - dziecko. Waszym zadaniem jest zbudować jak
największą wieżę z drewnianych klocków, układając klocki w parze naprzemiennie. Podczas układania kolejnych klocków wypowiedzcie zdanie: Teraz ja, potem ty.

- „Letnie zabawy” – tworzenie gry planszowej.

Rodzic proponuje dzieciom stworzenie gry planszowej. Kieruje pracą dzieci, wyznaczając im kolejne zadania. Na dużym arkuszu papieru dzieci rysują mazakami okrągłe pola,
jedno za drugim, tworząc długiego węża z kół. Pierwsze koło oznaczają, naklejając na nim napis START, ostatnie pole – naklejając napis META. Rodzic pyta dzieci, jak można bawić się latem na dworze? Zapisuje wypowiedzi dzieci hasłowo na małych kolorowych kółkach z papieru, dzieci ilustrują te hasła, wykonując do nich rysunki. (np. jeśli dzieci podadzą zdanie: Można bawić się w piaskownicy, oznaczenie na kółku będzie się składało z napisu piaskownica i odpowiedniego rysunku). Niektóre pola na planszy dzieci zamalowują na te same kolory, co kolor kółek. Rodzic prosi również, by dzieci wybrały trzy pola na planszy i narysowały w nich słońce oraz trzy pola, w których namalują deszcz. Od pola ze słońcem Rodzic prowadzi strzałkę do pola usytuowanego trzy oczka dalej. Przy strzałce dzieci rysują latawiec. Od pola z deszczem Rodzic rysuje strzałkę do pola usytuowanego trzy oczka bliżej. Przy tej strzałce dzieci rysują parasol. Rodzic ustala wspólnie z dziećmi zasady gry, zapisując je na kartce:
• w grę może grać nieograniczona liczba osób;
• każdy gracz musi mieć swój pionek;
• grę rozpoczyna się od pola z napisem START;
• wygrywa ta osoba, która pierwsza dotrze na pole z napisem META;
• do gry używa się tradycyjnej kostki, można się przesunąć o tyle oczek. ile wypadnie na kostce;
• trafiając na kolorowe pole, należy odnaleźć koło o takim samym kolorze jak pole, następnie
odczytać napis/symbol mówiący o tym, jak można się bawić latem, i pokazać tę czynność;
właściwe wykonanie zadania pozwala przesunąć się o jedno pole do przodu; wejście na pole ze słońcem oznacza możliwość przesunięcia się o jedno pole do przodu zgodnie ze strzałką – Jest piękna pogoda, puszczałeś latawiec i, łapiąc jego koniec, pofrunąłeś do przodu. Gratulacje!
• wejście na pole z deszczem oznacza konieczność cofnięcia się na wcześniejsze pole zgodnie
ze strzałką – Pada deszcz, nadeszła letnia burza, a ty nie masz parasola. Musisz po niego
wrócić, cofnąć się o trzy pola do tyłu. Nie martw się, kiedyś wyjdzie słońce.

- „Gramy we własną grę” – gra w stworzoną przez dzieci grę planszową.

• „Ręce do góry” – zabawa muzyczno – ruchowa

• „Klocki” – praca z kartami pracy nr 2 s. 42. (karta pracy dołaczona w załączniku)

Dla chętnych !!!

Narysujcie tą aktywność, którą najbardziej lubicie robić.

Udanej zabawy i miłego dnia !!!

ZAŁĄCZNIKI:

Utworzono dnia 05.06.2020, 08:06