Czy mogę kogoś odwiedzić?

Utworzono dnia 03.06.2020

Witajcie KRASNOLUDKI !!! O czym będziemy rozmawiać dowiecie się za chwilę !

Zapraszamy do wspólnej zabawy !!!

Temat dnia: CZY MOGĘ KOGOŚ ODWIEDZIĆ?

• „Jak się zachować, gdy do kogoś przychodzimy i gdy kogoś zapraszamy?” – rozmowa na temat zasad dobrego wychowania na podstawie doświadczeń dzieci i wiersza Kwoka Jana Brzechwy.

Link do piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=W97etrfuJik

Kwoka

Jan Brzechwa

Proszę pana, pewna kwoka

traktowała świat z wysoka

i mówiła z przekonaniem:

„Grunt do dobre wychowanie!”

Zaprosiła raz więc gości

by nauczyć ich grzeczności.

Pierwszy osioł wszedł, lecz przy tym

w progu garnek stłukł kopytem.

Kwoka wielki krzyk podniosła:

„Widział kto takiego osła?!”

Przyszła krowa. Tuż za progiem

zbiła szybę lewym rogiem.

Kwoka gniewna i surowa

zawołała: „A to krowa!”

Przyszła świnia prosto z błota

kwoka złości się i miota:

„Co też Pani tu wyczynia?

Tak nabłocić! A to świnia!”

Przyszedł baran. Chciał na grzędzie

siąść cichutko w drugim rzędzie,

grzęda pękła, kwoka wściekła

coś o łbie baranim rzekła

i dodała: „Próżne słowa,

takich nikt już nie wychowa,

trudno, wszyscy się wynoście!”

No i poszli sobie goście.

Czy ta kwoka, proszę Pana,

była dobrze wychowana?

Porozmawiajcie na temat treści wiersza. Spróbujcie odpowiedzieć na następujące pytania: Dlaczego kwoka zaprosiła gości? Co zrobili: osioł, krowa, świnia, baran? Co zrobiła gospodyni – kwoka? Kwoka źle się zachowała jako gospodyni. Była niemiła, krzyczała, wyśmiewała swoich gości. Goście nie uważali i zniszczyli dom kwoki. Jak należy się zachowywać, gdy zaprosi się gości? Jak należy się zachować, gdy idzie się do kogoś w gości?

• Gimnastyka z Fruzią

• „Czy mogę kogoś odwiedzić?” – zabawa dydaktyczna, odgrywanie scenek teatralnych.

Spróbujcie odegrać scenkę teatralną z użyciem gestów i zwrotów grzecznościowych.

Dzielimy domowników na dwie grupy. Pierwsza grupa wychodzi z sali i za chwilę puka do drzwi. Druga grupa – w sali – odpowiada: Proszę. Pierwsza grupa wchodzi, mówiąc: Dzień dobry. Druga grupa od­powiada: Dzień dobry. Podają dłonie gościom na przywitanie. Rodzic mówi: Zapraszamy gości, proszę usiąść. Wszyscy siadają. Rodzic „gospodarz” mówi: Co macie ochotę robić? Pierwsza grupa odpowiada, np. Chcemy śpiewać i tańczyć. Druga grupa wymienia znane piosenki np.: Misiowata hulajnoga, Jadę pociągiem prawdziwym… Pierwsza grupa wybiera utwory do śpiewu i tańca. Rodzic odtwarza wybrane piosenki. Wszyscy razem tańczą i śpiewają. Pierwsza grupa mówi: Dziękujemy za zaproszenie i miłą zabawę. Do widzenia. Druga grupa odpowiada: Do widzenia. Dziękujemy. Podają dłonie gościom na poże­gnanie. Rodzic podpowiada dzieciom, co należy mówić w danych sytuacjach.

• „Grupa przyjaciół” – wykonanie ludzików z rolek papieru toaletowego.

Dzieci wykonują ludziki: z rolek papieru toaletowego robią tułów, z papieru kolorowego – głowę, nogi i ręce, a z krepiny – włosy.

PPP dla chętnych !

Zabawa w przeliczanie. Inspiracje można znaleźć tutaj:

Udanej zabawy !!!