Rozwój mowy czterolatka

Utworzono dnia 13.04.2021

Rozwój mowy czterolatka - co  i jak powinien mówić....

Prawidłowo rozwijający się czterolatek nie ma problemów z komunikacją z otoczeniem.

Wykonuje złożone polecenia, współpracuje, zapamiętuje informacje.

Na co zwrócić uwagę u czteroletniego przedszkolaka? Co powinno zaniepokoić rodzica?

Opowiadanie

Im starsze dziecko, tym więcej ma do powiedzenia. Czterolatek płynnie konstruuje proste zdania, pojawiają się także zdania złożone. Ma bogaty zasób słownictwa. Opowiada, uzasadnia, odpowiada na pytania. Co powinno zaniepokoić? Zwróć uwagę, jeśli:

• Dziecko mało mówi, z trudnością buduje zdania,
  • Odpowiedzi na pytania są jednowyrazowe lub ubogie,
  • Nie utrzymuje uwagi, nie skupia się na tym, co do niego mówisz,
  • Pojawiają się trudności w właściwej odmianie wyrazów lub zdania są niegramatyczne.

Wymowa

Istnieją normy, które są dla nas, dorosłych wyznacznikiem wad wymowy. Czterolatek już prawidłowo realizuje głoski syczące, czyli S, Z, C i DZ. Z norm

wynika, że należy podjąć działanie , gdy:

• Język wsuwa się między zęby (to jest zawsze niewłaściwa realizacja!),
  • Występuje zamiana głosek K, G – T, D (realizacja kok/tot zamiast kot),
  • Zamiast głosek L i R pojawia się głoska J,
  • Mówienie dziecka jest niezrozumiałe, zamienia sylaby, opuszcza fragmenty słów.

Zupełnie naturalnym jest, że czterolatek wymawia głoski SZ, Ż, CZ, DŻ jako S, Z, C, DZ. Naturalnym i normalnym jest też, że trudna głoska R jest zastępowana jako L. Jednak nie tylko sposób wymowy głosek jest istotny: nieprawidłowa wymowa wiąże się z niewłaściwą pracą mięśni artykulacyjnych, co często powiązane jest ze sposobem oddychania, pozycją spoczynkową języka i połykaniem.

Układ narządów artykulacyjnych

Zwróć uwagę na buzię: czy dziecko oddycha nosem, mając zamknięte usta? Czy w nocy śpi spokojnie? Czy wciąż ma smoczek, pije z butelki? A może ssie kciuka, nerwowo wkłada palce do buzi? Zareaguj, jeśli:

• podczas oddychania usta dziecka są otwarte,
  • język często jest wypychany z buzi,
  • dziecko wciąż nie pije z otwartego kubka, tylko z butelki,
  • w czasie snu dziecko ma otwartą buzię, nadmiernie się ślini, chrapie.

Rozumienie i pamięć

Umiejętność wykonywania złożonych poleceń jest cechą, która odróżnia czterolatka od trzyletniego kolegi w zakresie rozumienia mowy. Prośba, aby przyniósł z pokoju dwa przedmioty, nie zapominając po drodze o żadnym z nich, powinna być spełniona. Czterolatek zapamięta również dwie czynności, które ma wykonać, z zachowaniem kolejności. Wiadomo, że niektóre z nich są wykonywane automatycznie (na przykład: najpierw umyj ręce, a potem wytrzyj je ręcznikiem), ale już inne wymagają większej koncentracji i skupienia na tym, co mówimy do dziecka (na przykład: przynieś z kuchni łyżkę, a potem zdejmij buty).
Podobnie jest z zapamiętywaniem i pamięcią słuchową. Czterolatek prawidłowo zapamięta cztery następujące po sobie słowa, na przykład: miś, pies, lalka, sowa.

Jeśli coś z wymienionych punktów dotyczy Twojego dziecka, skonsultuj je z logopedą. Im szybciej rozpocznie się stymulację, tym łatwiej można osiągnąć efekt!

Żródło: https://www.logotorpeda.com/strefa-rodzica/przedszkolak-co-i-jak-powinien-mowic-czterolatek/