Utworzono dnia 29.05.2020

TEMAT DNIA: "UWAGA! NIEZNAJOME ZWIERZĘ"

JAK SIĘ OBRONIĆ, GDY ATAKUJE NAS NIEZNAJOMY PIES?

A TO INSTRUKCJA DLA WAS

SPRÓBUJCIE ODPOWIEDZIEĆ NA PYTANIA:

• Co to jest obce, nieznajome zwierzę?
  • O czym należy pamiętać, kiedy spotkamy gdzieś nieznajome dla nas zwierzę, np. psa?
  • Jak powinniśmy się zachować, gdy podczas pobytu w zoo oglądamy zwierzęta na wybiegu?

KODEKS ZACHOWANIA PODCZAS SPOTKAŃ Z NIEZNAJOMYMI ZWIERZĘTAMI:

​​​​​​​- Trzymamy ręce z dala od ogrodzenia, za którym jest zwierzę!
-  Stoimy bez ruchu, gdy pies nas wącha!
-  Nigdy nie dotykamy nieznanych zwierząt!
-  Gdy chcemy pogłaskać psa, zawsze musimy zapytać o to jego właściciela!
-  W zoo stoimy za barierkami!

​​​​​​​ZESTAW ĆWICZEŃ GIMNASTYCZNYCH:
Ten zestaw zabaw ruchowych najlepiej realizować na powietrzu. Do zabaw będzie wam potrzebna gumowa piłka:

• "Odbita piłka" - ustawcie się przodem do ściany, na której nie ma okna. Wykonujcie następujące rzuty piłką o ścianę:
    -  rzut piłki o ścianę i chwyt oburącz;
    -  rzut piłki o ścianę jedną ręką i chwyt oburącz;
    -  rzut piłki jedna ręką i chwyt drugą;
    -  rzut piłki z klaśnięciem w dłonie i chwyt oburącz;

-  rzut piłki z klasnięciem z przodu i z tyłu i chwyt oburącz;
    -  rzut piłki z obrotem i chwyt oburącz;
    -  rzut piłki z klękiem na jedno kolano i chwyt oburącz.
  • "Gorąca kula" - rodzic podaje hasło: Gorąca kula! i toczy piłkę w kierunku dziecka. Dziecko podskakuje tak, aby piłka go nie dotknęła.
  • "Piłka w górze" - odbij piłkę oburącz od ziemi, a następnie postaraj się ją złapać w powietrzu.

​​​​​​​Propozycja zabawy plastycznej: "Wesoły piesek"

Do tej zabawy będą wam potrzebne: szablon pieska do wycięcia, który znajdziecie tutaj - Piesek_do_wyciecia.pdf​​​​​​​
kredki i nożyczki. Najpierw pokolorujcie pieska, potem go wytnijcie i złóżcie tak, jak na załączonym obrazku.

Propozycja zabawy dydaktycznej: "Dobrze - źle"

Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

• Jestem z mamą na spacerze. Spotkaliśmy w parku jej znajomą z pieskiem. Nie pytając nikogo o zgodę głaszczę psa. Dobrze czy źle?
  • Na moje podwórko przyszedł jakiś kot. Nie wiem czyj on jest, ale chętnie zaprzyjaźnię się z nim. Podchodzę do niego i biorę na ręce. Dobrze czy źle?
  • Lubię wszystkie zwierzęta. Na placu zabaw był pan z prześlicznym, małym pieskiem. Podchodzę do niego, ale staję z dala od pieska. Pytam jego właściciela, czy mogę pogłaskać pieska. Dobrze czy źle?
  • Tata zabrał mnie na wycieczkę do zoo. Mam ochotę nakarmić małpkę. Wyjmuję banana  i zbliżam się do krat. Dobrze czy źle?
  • W zoo pan opiekujący się pingwinami karmi je rybami. Pytam go, czy też mogę rzucić im jedną z ryb, które pan ma w wiaderku. Dobrze czy źle?

Zabawa: "Żółwie w terrarium" dla dzieci 6-letnich - "Piszę i liczę" str. 71.