Utworzono dnia 25.05.2020

TEMAT DNIA: "Mój przyjaciel - pies i kot".

"PÓŁ MARZENIA"  J. Rawecka

Ninka miała ogromne marzenie. Ogromne i nie do spełnienia. Ilekroć poruszała ten temat z rodzicami, słyszała wiele słów, których do końca nie rozumiała, ale wiedziała, że oznaczają jedno: nie może mieć psa.
 - To jest, córeczko, wielka odpowiedzialność - mówiła mama, a Ninka już wiedziała, że to słowo wiąże się z kolejną odmową.
   Wieczorami Ninka wyobrażała sobie, że bawi się z puchatym szczeniakiem i głaszcze jego błyszczącą sierść. Ach! Ileżby  za to dała!
   Pewnego ranka spotkała sąsiadkę, panią Adę, która miała starego kundelka Czarusia. Co prawda odbiegał od ideału z marzeń Niny, ale uwielbiała, kiedy wesoło merdając ogonem, podstawiał siwy pyszczek do pieszczot.

- Widzę, że umiesz się obchodzić ze zwierzętami - zagadnęła pani Ada, kiedy dziewczynka delikatnie drapała Czarusia za uchem.
 - Bardzo chciałabym mieć pieska - westchnęła Ninka. - Ale moi rodzice nie chcą się zgodzić.
   Pani Ada spojrzała na małą ze zrozumieniem:
 - Posiadanie psa to duża odpowiedzialność.
   "Znowu to samo" - pomyślała ze smutkiem Ninka.
 - Są jednak różne sposoby - dokończyła sąsiadka zagadkowo. - Można mieć psa "na pół".
   Dziewczynka spojrzała zaciekawiona.
 - Chciałabyś mieć ze mną Czarusia "na pół"? - spytała pani Ada.
   Ninka aż pisnęła ze szczęścia. Spojrzała na pieska; jako w połowie własny wydawał jej się nawet piękny.
 - Podzielimy się odpowiedzialnością. Możesz przychodzić do mnie po szkole, bawić się z Czarusiem, a jeśli rodzice pozwolą, to nawet wyprowadzić go na skwerek przed blokiem. Szczerze mówiąc, sprawia mi to już kłopot.
 - Ojej! Dziękuję! - wykrzyknęła Nina i pobiegła z nowiną do domu.
 - Pół psa? - zapytał tata, nie rozumiejąc dokładnie, o czym w pośpiechu opowiada mu córka.
 - Nie pół psa, tylko pół odpowiedzialności - powiedziała dziewczynka, czując, że jest to bardzo mądre.

PYTANIA DO TREŚCI OPOWIADANIA:

• O czym marzyła Nina?
  • Dlaczego rodzice nie chcieli sie zgodzić na jej prośby?
  • Co oznacza słowo - odpowiedzialność?
  • Kto pomógł Nince?
  • Jak rozwiązała problem pani Ada?
  • Jakie zwierzątka macie w domu?
  • A jakie chcielibyście mieć?
  • Jak należy opiekować się zwierzętami?
  • Jakie znacie zwierzątka domowe, które mają cztery łapy?

NIEKTÓRE ZWIERZĘTA HODOWANE W DOMU

Zabawa dydaktyczna - ćwiczenia analizy słuchowej wyrazów.

Jaką głoską zaczynają sie nazwy zwierząt ze zdjęć?

Podziel nazwy zwierząt widocznych na obrazkach na sylaby (i głoski - dzieci 6-letnie).

Policz sylaby w wyrazach.

Czy znasz zwierzę, którego nazwa  rozpoczyna się głoską z

Praca z Kartami 4:

• dzieci 6-letnie - karta 14.

​​​​​​​Propozycja zabwy ruchowej: "Kulawy piesek"

Dzieci naśladują chód psa z chorą nogą - poruszaja się na czworakach, ale jedna z nóg nie dotyka podłogi. Co jakiś czas "pieski odpoczywają" - dzieci siedzą w klęku skulnym.

Propozycja zabawy dydaktycznej: "Ile łap w koszyku?"

Do tej zabawy będa potrzebne: niewielki pojemnik (może być pudełko lub miseczka), pieski pokolorowane i wycięte z szablonu, który znajdziecie tutaj Pieski_do_wyciecia.pdf. Waszym zadaniem będzie pokolorowanie piesków i wycięcie ich, a potem wykonanie poleceń:

• Włóżcie jednego pieska do pojemnikai odpowiedzcie na pytanie: Ile łap jest w pojemniku?
  • Dołóżcie jednego pieska do pojeminka - Ile teraz jest łap w pojemniku?
  • Dołóżcie jeszcze jednego pieska do pojemnika - A teraz ile jest łap w pojemniku?
  • Zabierzcie jednego psa z pojemnika - Ile łap jest w pojemniku?
  • Zabierzcie 2 psy z pojemnika - Ile teraz jest łap w pojemniku?

​​​​​​​Propozycja zabawy plastycznej: "Pies"

Do tej zabawy będziecie potrzebowali: papierowego talerzyka, kolorowego papieru, kleju, nożyczek i kredek lub mazaków. Z tych materiałów spróbujcie wykonać głowę psa tak, jak na zdjęciach. A może wasz pies będzie inny? Jeśli nie macie papierowego talerzyka, to możecie wyciąć koło z białej kartki papieru najpierw odrysowując kształt od zwykłego talerzyka. Życzę udanej zabawy.