Utworzono dnia 22.05.2020
Dzień dobry Ananaski!!! Na początek piosenka: https://www.youtube.com/watch?v=dhIqJFwQ7tM&list=TLPQMTgwNTIwMjDMUgwn3DLjuA&index=29 -Czy wy pamiętacie o myciu zębów? -Pamiętacie o częstym myciu rąk? Dzisiaj spróbujemy się wczuć w emocje innych. Temat dnia :WCZUWAMY SIĘ W EMOCJE INNYCH. • Znacie bajkę: - „Trzy świnki”? - „Smok Wawelski”? - „Jaś i Małgosia”? Odpowiedzcie na pytania: - Co czuły trzy świnki, gdy wilk dmuchał na ich domek? - Co czuli mieszkańcy Krakowa, gdy pozbyli się smoka? - Co czuli Jaś i Małgosia, gdy zobaczyli w lesie chatkę z piernika? Co czuli, gdy uwięziła ich Baba Jaga? • Odgadnijcie hasła: 1. Uczucia: smutek, radość, gniew, strach, zaskoczenie, wstyd to inaczej…(emocje) 2. Emocja przeciwna do radości to…(smutek) 3. Gdy coś nas boli, jest nam smutno, to może się pojawić…(płacz), czyli łzy. 4. Odczuwamy ją, gdy np. wygramy jakąś grę (radość) 5. Mówi się, że ma wielkie oczy (strach) 6. Pojawia się na naszej twarzy, gdy jesteśmy weseli (uśmiech) 7. Może być emocją pozytywną lub negatywną. Czujemy je np. wtedy, gdy z przedszkola odbiera nas niespodziewanie babcia zamiast mamy (zaskoczenie). • Teraz wsystkie hasła ,które odgadliście podzielcie na sylaby i na głoski. • Wyjśnimy teraz co to jest EMPATIA–jest to umiejętność zauważenia, rozpoznania i współodczuwania emocji drugiej osoby, np. jest nam smutno, bo komuś przydarzyło się coś smutnego. • Policzcie ile jest głosek w wyrazie EMPATIA. • „Jak mogę pomóc?” – zabawa dydaktyczna, w której będziemy rozbudzać empatię. Co można powiedzieć osobie, która: - zgubiła ulubioną lalkę. - płacze, bo tęskni za mamą. - boi się wystąpić w przedstawieniu. - złości się, bo nie udał jej się rysunek. - wstydzi się, bo ubrudziła sobie ubranie. • Wykonajcie zadanie z kart pracy KP4.21b. • W następnym tygodniu (zaczynając od poniedziałku) wykonajcie KALENDARZ EMOCJI-JAK SIĘ DZISIAJ CZUJĘ ?Codziennie rysujcie na kartce emocje, które odczuliście w tym dniu. Proszę o zdjęcia prac. https://vod.tvp.pl/video/psie-opowiesci,odc-12-wielki-final,3300043 • Rodzicu porozmawiaj z dzieckiem czego dowiedziało się,nauczyło podczs tego tygodnia. Czas na spacer .Proszę zwróćcie uwagę na otaczającą was przyrodę.Jak wyglądają drzwa,krzewy,trawa,itp. A może ktoś spotka wiewiórkę lub jakieś inne zwierzątko? Pamiętajcie o zadaniu specjalnym(piosenka dla Mamy). Miłego dnia!!!