Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Przedszkole Miejskie Nr 3 w Łukowie

20.05.2020

Utworzono dnia 20.05.2020

Witajcie Ananaski!!!

Dzisiejszy temat dnia to :SKĄD SIĘ BIORĄ ŁZY?

• Obejrzyjcie film:

https://vod.tvp.pl/video/psie-opowiesci,odc-9-smutek,3080701

• „Gdy mi smutno, gdy mi źle”– porozmawiajcie , co można zrobić,gdy jest się smutnym.

• „Ciasteczka” – wspólne pieczenie lekarstwa na smutki, ciasteczek owsianych według dowolnego przepisu. Wspólnie z dziećmi odważajcie i odmierzajcie składniki do ciasteczek.

• „Co się ze mną dzieje?” – dzieci spróbujcie odpowiedzieć na pytanie, co się dzieje w waszym organizmie, gdy jest wam smutno. Dzieci próbują określić, co się dzieje z ich ciałem. Przykładowe odpowiedzi dzieci: -Czuję coś w gardle. -Jest mi zimno / gorąco. -Trzęsę się. -Trzęsie mi się broda. -Płyną mi łzy. -Pojawia się katar.

• „Łzy” –dzieci usłyszały i obejrzały w filmie na temat tego, po co są łzy i skąd się biorą. Łzy to substancja nawilżająca i oczyszczającą, która chroni oko przed zarazkami. Łzy składają się głównie z wody, niewielkiej ilości soli oraz substancji bakteriobójczych. Bez niej nos czy gałki oczne stałyby się łatwym wejściem do naszego organizmu dla groźnych bakterii. Nad oczami znajdują się dwa gruczoły, które nieustannie produkują łzy. Stamtąd łzy spływają kanalikami, a ich nadmiar jest odprowadzany do nosa. Dlatego gdy płaczemy, musimy wydmuchać nos. Gdy oko zostaje podrażnione, łez jest tak dużo, że kanaliki nie nadążają ich odprowadzać. Oczy łzawią, na co nie mamy żadnego wpływu. Więcej łez jest produkowanych również wtedy, gdy przeżywamy silne emocje, np. smutek, radość. Łzy pojawiają się na skutek tego, co czujemy, albo są wynikiem naszych myśli czy wspomnień. Płacz jest nam czasem bardzo potrzebny, działa pozytywnie na organizm: obniża ciśnienie krwi, dotlenia mózg, powoduje spadek napięcia emocjonalnego.Niektórzy uważają płacz za oznakę słabości, inni doceniają wrażliwość płaczących. Niewątpliwie jednak płacz jest naturalną reakcją naszego organizmu.

• „Chłopaki nie płaczą” – przełamywanie stereotypów,spróbujcie wyjaśnić, skąd się wzięło takie powiedzenie i czy jest prawdziwe .

• Przypomnijcie sobie: -nazwy pór roku -nazwy miesięcy -nazwy dni tygodnia -litery, które poznaliście -cyfry.

• Pamiętajcie o zadaniu specjalnym(nauczenie się piosenki dla mamy)!!!

MIŁEGO DNIA!!!