Utworzono dnia 20.05.2020

Dzień dobry Ananaski!!!

Temat na dzisiaj to:JAKIE EMOCJE PRZEŻYWAJĄ PRZEDSZKOLAKI?

Zagadka: Gdy się w nasze serce wkrada to naszymi myślami włada, marszczy nam nosek i czoło tupie nóżką i rączką grozi wkoło (ZŁOŚĆ)

Policzcie ile głosek jest w wyrazie ZŁOŚĆ?

• Wykonajcie po 5 razy: -przysiadów -podskoków na dwóch nogach -podskoków na prawej nodze -podskoków na lewej nodze -skłonów dotykając palcami stóp.

• Przeczytajcie wiersz Doroty Gellner „Zły humorek” Jestem dzisiaj zła jak osa! Złość mam w oczach i we włosach! Złość wyłazi mi uszami I rozmawiać nie chcę z wami! A dlaczego? Nie wiem sama Nie wie tata, nie wie mama… Tupię nogą, drzwiami trzaskam I pod włos kocura głaskam. Jak tupnęłam lewą nogą, Nadepnęłam psu na ogon. Nawet go nie przeprosiłam Taka zła okropnie byłam. Mysz wyjrzała z mysiej nory: Co to znowu za humory? Zawołałam: - Moja sprawa! Jesteś chyba zbyt ciekawa. Potrąciłam stół i krzesło, co mam zrobić, by mi przeszło?! Wyszłam z domu na podwórze, Wpakowałam się w kałużę. Widać, że mi złość nie służy, Skoro wpadłam do kałuży. Siedzę w błocie, patrzę wkoło, Wcale nie jest mi wesoło… Nagle co to? Ktoś przystaje Patrzcie! Rękę mi podaje! To ktoś mały, tam ktoś duży - Wyciągają mnie z kałuży. Przyszedł pies i siadł koło mnie Kocur się przytulił do mnie, Mysz podała mi chusteczkę: Pobrudziłaś się troszeczkę! Widzę, że się pobrudziłam, Ale za to złość zgubiłam Pewnie w błocie gdzieś została. Nie będę jej szukała! • Co czuła dziewczynka? • Z jakiego powodu czuła gniew?

• Jak się zachowywała?

• Co znaczy być złym, a co złościć się / być zezłoszczonym? Czy to oznacza to samo?

• W jakich sytuacjach wy odczuwacie złość?

• Spróbujcie nazwać emocje w następujących sytuacjach: - Ktoś zepsuł twoją zabawkę. - Mama cię pochwaliła. - Idziesz do dentysty. - Biegnie do ciebie duży pies. - Masz dziś urodziny. - Przyjechała ciocia, której dawno nie widziałeś / widziałaś. - Pierwszy raz jadziesz na wycieczkę bez rodziców. - Wylał ci się sok. - Dostałeś / dostałaś prezent od kolegi bez okazji. - Występujsz na przedstawieniu z okazji Dnia Matki. - Jesteś na placu zabaw, gdzie jest mnóstwo dzieci, których nie znasz.

• „Chmurka” – praca plastyczna techniką kolażu. Narysujcie swoją małą postać na dole strony oraz dwie chmurki – w jednej narysujcie i wklejcie rzeczy / sytuacje, które sprawiają że: jesteście radosne,a w drugiej te, które wywołują w was smutek.

• Wykonajcie zadania z karty pracy KP4.20a .

• „Kraina radości” – słuchając muzyki wykonajcie masaż na plecach mamy lub taty rysując spirale,figury geometryczne i inne kształty jednym palcem,kilkoma palcami albo całą dłonią.I zamiana -teraz mama lub tata wykonują masaż na plecach dziecka. https://www.youtube.com/watch?v=5hbtRWdve4M&list=PLjSuyMSxxASgn_jvzQiX3UHCdstrm7tWu&index=4

• „Lustro” – zabawa w parach. Jedno osoba jest lustrem i jego zadaniem jest wierne kopiowanie każdego ruchu partnera. Po kilku minutach następuje zamiana ról.

Miłej zabawy!!!

W nagrodę za wytrwałą pracę film:

Miłego dnia!!!