10.02.2022 r.- Jestem przyjacielem przyrody

Utworzono dnia 10.02.2022

Witajcie Papużki ! To już ostatni  dzień naszej zdalnej aktywności. Zerknijcie proszę, co na Was czeka!

Temat tygodnia: Dbamy o przyrodę

Temat dnia: Jestem przyjacielem przyrody

1. ,,Powitanka''- zabawa na powitanie  https://www.youtube.com/watch?v=u5cGUa4FwzU&t=15s

2. Quiz dydaktyczny-,,Jak dbamy o przyrodę?''

Mówimy zdania. Dziecko potwierdza prawidłową odpowiedź, wstając i mówiąc: Tak!, a nieprawidłową – pozostając w bezruchu (siedzą na dywanie) i mówiąc: Nie! Dobrze, aby każda odpowiedź była przez dziecko uzasadniona.

Przykładowe zdania:

− Zwierzęta nie czują, kiedy się im dokucza.

− Śmieci powinno się wyrzucać do specjalnych pojemników, a jeśli ich nie ma – do kosza.

− Każda woda, którą pijemy, powinna być czysta.

− W lesie wolno krzyczeć.

− Warto sadzić kwiaty w ogrodzie.

3. Słuchanie wiersza B. Formy- ,,Dzieci dbają o środowisko''.

W zgodzie z przyrodą

żyją wszystkie dzieci.

Kochają jasne słonko,

które na niebie świeci.

Nie łamią gałęzi,

dbają o rośliny,

podczas wycieczek do lasu

nie płoszą zwierzyny.

Często też dorosłym

dobry przykład dają –

w wyznaczonych miejscach

śmieci zostawiają.

4. Stworzenie kodeksu przyjaciela przyrody na podstawie wysłuchanego wiersza.

Tekst wiersza ,,Dzieci dbają o środowisko'', arkusz kartonu, klej, obrazki przedstawiające: podlewanie roślin, łamanie gałęzi (przekreślone), czysty las ze zwierzętami, kosze do segregowania śmieci (mogą być też inne obrazki o pozytywnym wydźwięku), kredki.

Ponownie czytamy wiersz, w odpowiednich miejscach pokazujemy obrazki. W kolejnym etapie dziecko omawia pozytywne zachowania, które mogą świadczyć o tym, że są przyjaciółmi przyrody. Następnie przykleja obrazki na kartonie. Jeśli ma jakieś pomysły, może je narysować.

5. ,,Odgłosy lasu''- zabawa słuchowa. Dzieci leżą na plecach na dywanie. Odtwarzamy odgłosy lasu, np.szum drzew, stukanie dzięcioła itp. Dzieci w skupieniu wsłuchują się w odgłosy. Po wysłuchaniu opowiadają, co słyszały, i próbują nazywać słyszane głosy.

6. Układanie puzzli o tematyce przyrodniczej. Puzzle (lub pocięte obrazki) o tematyce przyrodniczej, obrazki o tematyce przyrodniczej (na wzór).

Prezentujemy dziecku puzzle/obrazki o tematyce przyrodniczej. Rozdajemy wraz z obrazkami na wzór.

Papużki dziękuję bardzo za wspólną zabawę i życzę miłego dnia :)