09.02.2022 r.- Świeże powietrze

Utworzono dnia 09.02.2022

Witajcie Papużki ! Zaczynamy kolejny dzień pracy zdalnej. Oto propozyczja na dziś:

Temat tygodnia: Dbamy o przyrodę

Temat dnia: Świeże powietrze

1. ,,Powitanka''- zabawa na powitanie https://www.youtube.com/watch?v=u5cGUa4FwzU&t=15s

2. Rozmowa o zanieczyszczaniu powietrza przez ludzi – ,,Chcemy mieć czyste powietrze''. Obrazki z dymiącymi kominami. Rozmawiamy z dzieckiem o tym, jak ludzie zanieczyszczają powietrze (na podstawie obrazków). Dziecko ocenia, czy powietrze w ich okolicy jest czyste i czy dobrze się nim oddycha. Zadajemy pytania: Co dymi? Jak dym wpływa na nasze zdrowie? Co zrobić, by powietrze było czyste i zdrowsze?

3. ,,Wąchamy powietrze''- zabawa ruchowa pobudzająco-hamująca. Dzieci maszerują lub biegają w wolnym tempie zgodnie z tempem i podanym rytmem. Podczas przerwy w muzyce dzieci wciągają głęboko powietrze nosem i wydychają ustami, mówiąc głośno aaaa, dopóki nie powróci akompaniament.

4. Zabawa z wykorzystaniem zmysłu węchu – ,,Co to za zapachy?'' Słoiczki zapachowe. Dziecko wącha zapachy wydzielane przez różne substancje, np.: perfumy, rozgnieciony czosnek, utarty chrzan, płyn do płukania tkanin, odświeżacz powietrza, zapachowe zawieszki samochodowe, skórkę cytrusów, kapustę kiszoną itp., które umieszczamy w słoiczkach (z zakrętkami). Dziecko odkręca słoiczek, wącha i odgaduje, co to za zapach.

5. Zabawa z wykorzystaniem zmysłu węchu – ,,Jak pachnie…?'''  Słoiczki zapachowe z wcześniejszej zabawy, zielone i czarne paski z kolorowego papieru. Dziecko jeszcze raz wącha zawartość słoiczków i ocenia, czy dany zapach jest przyjemny, czy mu się podoba. Do każdego zapachu dobiera kolor, który do niego pasuje (jeśli jest przyjemny – kolor zielony, jeśli nieprzyjemny – kolor czarny). Następnie przykleja kolorowe paski na odpowiednich słoiczkach.

6. ,,Nie chcemy dymu''- zabawa plastyczna. Przygotowujemy arkusz papieru oraz kartkę z napisem NIE! Dziecko rysuje różne zdródła zanieczyszczeń powietrza. Następnie przekreśla rysunek ukośną czerwoną linią. Na koniec nakleja swoje rysunki na arkuszu papieru.