Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Przedszkole Miejskie Nr 3 w Łukowie

08.02.2022 r.- Wypoczynek w lesie i nad wodą

Utworzono dnia 08.02.2022

Witajcie Papużki we wtorek! Oto propozycja na dziś. 

Temat tygodnia: Dbamy o przyrodę

Temat dnia: Wypoczynek w lesie i nad wodą

1. ,,Powitanka''- zabawa na powitanie https://www.youtube.com/watch?v=u5cGUa4FwzU&t=15s

2. Rozmowa na podstawie obrazków. Książki przyrodnicze lub obrazki przedstawiające wodę i las (zanieczyszczone).Dziecko wypowiada się na temat obrazków (swoich odczuć) i zastanawia się, co mogło być przyczyną zanieczyszczeń. 

                   

        

3. Wprowadzenie do tematu zajęć – wypowiedzi dzieci na temat czystej wody i brudnej wody. Dwa słoiki: w jednym jest czysta woda, a w drugim brudna (można celowo ją zabrudzić, np. ziemią). Dziecko ogląda oba słoiki. Zastanawia się, gdzie jest czysta woda, a gdzie brudna. Na koniec zadajemy pytanie: Z którego słoika napiłbyś się wody? Dlaczego? − Dlaczego tak ważne jest, żeby woda wokół nas była czysta?  Jak myślisz – dlaczego do rzek płynie brudna woda? Co możemy zrobić, by woda w rzece była czysta?

4. Zabawa dydaktyczna ,,Segregowanie śmieci'' Kolorowe worki na śmieci: niebieski, żółty, zielony, brązowy, czarny, lub pudełka kartonowe z przyklejonymi kwadratami w kolorach: niebieskim, żółtym, zielonym, brązowym, czarnym, różnego rodzaju śmieci. Rozkładamy na podłodze śmieci i prosimy dziecko o pomoc w ich posegregowaniu do odpowiednich worków. Prezentujemy 5 kolorów worków (5 pudełek z kolorowymi kwadratami), mówimy i pokazujemy, co należy wkładać do którego koloru.

Kolor niebieski – papier, kolor zielony – szkło, kolor żółty – metal i plastik, kolor brązowy – odpady biodegradowalne, kolor czarny – odpady zmieszane.

Prezentujemy wiersz B. Szelągowskiej Kosz na śmieci, a dziecko go powtarza. Następnie dziecko podnosi z podłogi jeden ze śmieci, mówi, do jakiego worka/pudełka trzeba go włożyć. Pomagamy, jeśli odpowiedź dziecka jest błędna.

Kosz się zawsze bardzo smuci,

gdy ktoś papier obok rzuci.

Pamiętają wszystkie dzieci,

by do kosza wrzucać śmieci!

5. Ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem wody. Dla każdego dziecka: słomka, miseczka z wodą. Dziecko siada przy stole. Otrzymuje swoją miseczkę z wodą i słomkę. Według instrukcji dziecko próbuje zrobić fale na wodzie (dmucha delikatnie na powierzchnię wody) lub puszcza bąbelki 

6. Ćwiczenia oddechowe- ,,Rybki w wodzie'''. Słoik z wodą, słomki, małe kawałki papieru w kształcie rybek. Dziecko za pomocą słomki umieszcza papierowe rybki w wodzie (słoiku z wodą). Może przenieść tam kilka rybek.