22.06.2020r.

Utworzono dnia 22.06.2020

Witajcie starszaki – NUTKI. Dziś rozpoczynamy nowy tydzień. O czym będziemy rozmawiać dowiecie się za moment !!! Oto propozycja zabaw na dziś !

Temat dnia: Odwiedzamy szkołę !

• Posłuchajcie wiersza Barbary Szelągowskiej pt. „Tato, czy już lato?”, porozmawiajcie na temat jego treści.

Tato, czy już lato?
Barbara Szelągowska

Powiedz, proszę! Powiedz tato,
po czym można poznać lato?
Skąd na przykład wiadomo, że już się zaczyna?
Po prostu:
Po słodkich malinach;
Po bitej śmietanie z truskawkami;
Po kompocie z wiśniami;
Po życie, które na polach dojrzewa;
Po letnich ulewach;
Po słowiku, co wieczorami śpiewa;
Po boćkach uczących się latać;
Po ogródkach tonących w kwiatach;
Po świerszczach koncertujących na łące;
Po wygrzewającej się na mleczu biedronce;
Po zapachu skoszonej trawy i róż;
I... już!

Spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Jak myślicie, kto zadawał pytania
tacie? Po czym można poznać lato? Jaką teraz mamy porę roku?

• Popracujcie w Czytankach na stronie 80 – 81.
  • „Lato jest…” – zabawa słownikowa.

Spróbujcie dokończyć zdania: Lato jest… .; Lato lubi… .; My lubimy lato za… .; Lato
to fajna pora roku.

• A teraz czas się trochę poruszać !

• „Letnia łąka” – zabawa dydaktyczna – manipulowanie klockami.

Rodzic układa kolorowe klocki o różnej wielkości w odpowiednich polach – zbiorach. Dziecko podnosi klocki według wskazanej komendy: CZERWONE KLOCKI lewy – górny; ŻÓŁ-

TE KLOCKI prawy – górny; ZIELONE KLOCKI lewy – dolny; NIEBIESKIE

KLOCKI prawy – dolny.

Przykładowa komenda: Połóż czerwony, mały, klocek w lewym – górnym polu łąki.

Pytania do zbiorów: Jakiego koloru jest najmniej? Jakiego koloru jest najwięcej? Ile jest małych klocków? Ile jest dużych klocków? Ile mamy klocków czerwonych? Ile mamy klocków niebieskich? Ile mamy klocków zielonych? Ile mamy klocków żółtych? Których kolorów klocków jest po równo = tyle samo? W którym polu są klocki czerwone? W którym polu są klocki zielone? Określ, gdzie jest więcej klocków, czy w górnej – prawej części, czy w dolnej prawej części łąki?

• Praca w PiL s. 77
  • „Czas do szkoły” – zabawa słownikowa.

Rodzic tłumaczy, że skoro jest lato to pora pożegnać się z przedszkolem i rozpocząć po wakacjach naukę w szkole. Zadaje dzieciom pytania: Jak myślicie, jak wygląda szkoła? Co się w niej robi? – wszystkie odpowiedzi dobre.

Dla chętnych !!!

„Sprawne ręce, sprawne nogi” – zabawa usprawniająca mięśnie stóp.

Do tej zabawy dzieci powinny zdjąć skarpety. Dzieci siedzą w luźnej gromadce. Każde dziecko ma 2 kartki i ołówek. W rytmie dowolnej, spokojnej muzyki rysuje linie i kształty – najpierw ręką, a potem próbuje nogą (trzymając ołówek palcami stopy).