Bezpieczeństwo dzieci w Internecie

Utworzono dnia 10.02.2021

Dziecko od najmłodszych lat znajduje się w kręgu różnego rodzaju oddziaływań, które kształtują jego rozwój. Początkowo są to osoby z jego najbliższego otoczenia, później grupy rówieśnicze, wychowawcy, różnego rodzaju instytucje lokalne, a także ponadlokalne, do których właśnie zaliczane są media, jakim jest Internet. Konieczna jest zatem stała kontrola polegająca na dokładnym doborze stron internetowych, na oglądaniu ich wspólnie z dzieckiem oraz na zwróceniu uwagi na różnice pomiędzy fikcją telewizyjną,  a rzeczywistością, w której żyjemy. Proponujemy Państwu kilka porad dotyczących bezpiecznego korzystania  z Internetu przez dzieci:

1. Odkrywajcie Internet razem z dzieckiem.
  2. Nauczcie dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie.
  3. Rozmawiajcie z dziećmi o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w Sieci.
  4. Nauczcie swoje dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych.
  5. Nauczcie dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci.
  6. Bądźcie wyrozumiali dla swojego dziecka.
  7. Zgłaszajcie  nielegalne i szkodliwe treści.
  8. Zapoznajcie dziecko z Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie.
  9. Poznajcie sposoby korzystania z Internetu przez Wasze dziecko.
  10. Pamiętajcie, że pozytywne strony Internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami.

Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również dostarczycielem rozrywki. Pozwólcie swojemu dziecku  w świadomy i bezpieczny sposób w pełni korzystać z oferowanego przez Sieć bogactwa.