Propozycja zajęć cz 1

Utworzono dnia 24.03.2020

Drodzy Rodzice Krasnoludków oto propozycja zajęć dla 4-5 latków na dzisiaj.

„Po nitce do kłębka” ‒ ułóż na podłodze linę (sznurek, grubą włóczkę, związane sznurowadła itp.). Poproś, aby dziecko przeszło po linie stopa za stopą. Dla młodszych dzieci możesz przygotować ścieżkę z taśmy malarskiej (nie suwa się po podłodze i łatwo ją usunąć).

Dzięki zabawie dziecko będzie ćwiczyło sprawność, koordynację ruchową i równowagę.

„Magiczna masa” ‒ przygotuj miskę, mąkę ziemniaczaną i kubeczek z wodą. Daj wszystkie produkty dziecku i zachęć, aby do miski wsypało mąkę, a następnie stopniowo dodawało wodę. W zależności od proporcji masa będzie sypka, lepiąca lub półpłynna. Do masy możesz dodać barwniki (najlepiej naturalne), olejki zapachowe oraz elementy, które zmienią strukturę masy, np. groch, kaszę. W masie możesz ukryć przedmiot (np. małą zabawkę) i poprosić dziecko o jej odszukanie.

Zabawa jest zachętą do eksperymentowania, wpływa na rozwój wielozmysłowy dziecka. Usprawnia mięśnie dłoni, dzięki czemu przygotowuje ręce do pisania.

„Puzzle z gazety” – przygotuj stare czasopismo z ilustracjami, nożyczki, klej i kartki z bloku. Potnij wybraną stronę z czasopisma na części (liczba elementów zależy od możliwości dziecka), zachęć dziecko do ich złożenia i naklejenia całej ilustracji na kartce z bloku. Możesz ciąć kolejne strony w coraz bardziej skomplikowany sposób (pod względem liczby elementów i ich kształtu), starszym dzieciom możesz utrudnić zabawę – zmieszać elementy z dwóch ilustracji, a także poprosić, aby same cięły strony.

Zabawa kształtuje spostrzegawczość i logiczne myślenie, dzięki czemu przygotowuje do nauki czytania. Naklejanie elementów ilustracji na kartce z bloku oraz samodzielnie cięcie ilustracji (w wypadku starszych dzieci) rozwija sprawność rąk, dzięki czemu rączki będą przygotowane do nauki pisania.(Można wykorzystać zamieszczone obrazki: ptaszki 4 elementy, rybki 8 elementów)

KILKA ZAGADEK UTRWALAJĄCYCH WIADOMOŚCI O PORACH ROKU- WIOSNA

Zielona plama w barwne punkciki

a nad nią śpiew skowronka,

tam wyruszamy zbierać kwiaty

bo to jest właśnie …. (łąka).

Przy rzece leży ten dywan zielony,

przeróżnym kwieciem zawsze umajony.

Rosa go srebrzy wieczorem i z rana.

Znasz go zapewne, dostarcz nam siana (łąka).

Malowane, kraszone,

ozdabiają święcone, (pisanki).

Na wiosennym polu, ta poczwara stoi,

a ptak złodziejaszek, bardzo jej się boi …. (Strach na wróble).

Siejemy nasiona, aby były żniwa,

czy wiesz jak ta pora roku się nazywa (Wiosna).

Co to za pani, piękna, radosna.

Idzie już do nas. Ach wiem to … (Wiosna).

Jaka pora roku niedługo zawita?

Każdy z nas po długiej zimie chętnie ją powita (Wiosna).

Jak się nazywa ta pora roku, co ściele dywan zielony wokół (Wiosna).

Nadchodzi po zimie, znasz dobrze jej imię.

Kroczy w kwiatów pąkach i promieniach słonka (Wiosna).

W marcu się zaczyna, gdy się kończy zima.

Przyjdzie z wiatru ciepłym powiewem,

z pięknem kwiatów, ptaków śpiewem (Wiosna).

Chodzi polem słonko, po zielonym życie.

Nad polem nad łąką śpiewa ktoś w błękicie …. (skowronek).

Jeszcze prawie nic nie kwitnie

ani w polu ni w ogrodzie,

a on już przebił śnieg

i zakwitł białym dzwoneczkiem (przebiśnieg).

Niedługo zima już stąd pryśnie

śnieg już przebiłem, bo jestem … (przebiśnieg).

ZAŁĄCZNIKI:

Utworzono dnia 24.03.2020, 07:13