Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Przedszkole Miejskie Nr 3 w Łukowie

Rola rodzica w terapii logopedycznej

Utworzono dnia 16.03.2020

Rola rodzica w terapii logopedycznej

Dziecko ma kontakt z logopedą najczęściej tylko raz w tygodniu. W tak krótkim czasie trudno jest się czegoś nauczyć, coś naprawić, zbudować coś od podstaw. I tu właśnie otwiera się pole dla Ciebie Rodzicu. Jesteś bowiem kluczowym partnerem logopedy w pracy nad wada wymowy u dziecka.
Jeżeli logopeda zlecił ćwiczenia logopedyczne w domu, a Ty ciągle o nich zapominasz, brakuje Ci czasu, motywacji do ćwiczeń ze swoim dzieckiem. Może nie masz pomysłu na atrakcyjne zabawy wspierające mowę Twojego dziecka? Poznaj 5 sposobów, które zachęcą Cię do działania.

 

1. Znajdź 15 minut każdego dnia na ćwiczenia logopedyczne. Wybierz jedną stałą porę  - niech ćwiczenia staną się codziennym rytuałem.
2. Niech ćwiczenia będą zabawą! Wykorzystaj ruch jeśli Twoje dziecko lubi zabawy ruchowe- podczas zabawy z piłką możecie powtarzać słowa, sylaby, a odtwarzaniu sekwencji ruchowych może towarzyszyć sekwencja słów z trudną głoską. Można wykorzystać gry planszowe, podczas których można przemycić ćwiczenia artykulacji lub opowiadania.
3. Wykorzystaj tabele motywacyjne. Zaprojektuj z dzieckiem Tabele Motywacyjną, w której zaznaczenie wykonanego zadania dotyczy dziecka, ale również Ciebie Rodzicu. To, że Twoje dziecko ćwiczy, stale koryguje sposób i jakość swojej mowy.
4. Stwórz listę wyrazów, sylab, które ćwiczycie i powieś ją w widocznym miejscu, np. na lodówce, tablicy korkowej. Gdy tylko ją zauważysz sięgnij po nią i powtórz z dzieckiem. Zaznaczaj słowa, które są już świetnie wypowiadane, oraz te, nad którymi musicie jeszcze popracować. Dopisuj również nowe słowa, które sprawiają trudność.
5. Wykorzystaj każda wolna chwilę. Niedzielny spacer, droga do przedszkola, a może podróż samochodem. Pamiętaj nie marnuj czasu, w którym zachęcisz dziecko do starannego
i pięknego mówienia.

 

PS. Jeśli konsekwentnie będziesz przestrzegać tych rad czyli systematycznie motywować swoje dziecko do wykonywania ćwiczeń logopedycznych, szybko zauważysz efekty. Praca w domu, kontrolowana przez rodzica, przyniesie o wiele więcej efektów niż ograniczenie ćwiczeń wyłącznie do zajęć z logopedą.