Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Przedszkole Miejskie Nr 3 w Łukowie

24.01.2022- Dobre rady dla zdrowia

Utworzono dnia 24.01.2022

Drogie Dzwoneczki od dzisiaj rozpoczynamy edukację zdalną. Tematem przewodnim dzisiejszego dnia będą „Dobre rady dla zdrowia”, a poniżej przedstawiam Wam propozycję zabaw:

  1. „Wesołe powitanie” – posłuchajcie https://www.youtube.com/watch?v=dvSAoxWiVT4
  2. „Lubimy owoce” – rozmowa o zdrowym stylu życia na podstawie opowiadania. Rodzic czyta opowiadanie:

Lubimy owoce
Małgorzata Górna

Najbardziej ze wszystkiego lubię jeść słodycze, chociaż już wiem, że nie są zdrowe. Wszyscy w kółko mi to powtarzają i razem ze mną pałaszują ciasta, czekoladę, lody... Najmniej ze wszystkiego lubię owoce i zanim zacząłem chodzić do przedszkola, rodzice i dziadkowie wciąż mi powtarzali, że gdy do niego pójdę, to nauczę się je jeść.
Na początku nawet trochę się obawiałem, czy polubię to jedzenie owoców w przedszkolu, ale okazało się, ze straszyli mnie niepotrzebnie. W przedszkolu wszystko mi bardzo smakuje, sto razy bardziej niż w domu. Nawet potrawy, w których tylko dłubałem łyżką lub widelcem w domu i u dziadków, w przedszkolu zjadam do ostatniego okruszka! Najlepszy w przedszkolu jest podwieczorek. Zazwyczaj dostajemy wtedy kisiel albo kawałek drożdżówki. Ale dziś było inaczej. Na swoim talerzyku zobaczyłem... jabłko. A za nimi nie przepadam. Ze wszystkich owoców zdarza mi się zjeść gruszki, pomarańcze i banany. Ale jabłka...
Trzymałem je długo w ręku i zastanawiałem się, co z nim zrobić, podczas gdy koleżanki i koledzy chrupali soczyste owoce, aż im sok leciał po brodach. Obejrzałem jabłko ze wszystkich stron. Było ładne – rumiane, jego skórka błyszczała, ale...
W pewnym momencie zauważyłem, że siedząca przy sąsiednim stoliku Kamila też nie je. Gdy zobaczyła, że na nią patrzę, zatopiła zęby w jabłku i gryzła je raz za razem, a potem podniosła jabłko w moją stronę. Jabłko Kamili miało oczy i buzię!
Nie mogłem być gorszy. Podniosłem jabłko do ust i wygryzłem taki sam wzorek. Pokazałem je Kamili – uśmiechnęła się do mnie. Wtedy wpadłem na pomysł, że moje jabłko musi uśmiechać się szerzej, więc wygryzłem w nim większy uśmiech. Kamila zrobiła to samo ze swoim. Potem stwierdziłem, że moje jabłko powinno mieć jeszcze nos, ale na niego nie było już miejsca. Za to odkryłem go dużo z drugiej strony jabłka! Ale piękna buźka! Kamili tak spodobała się zabawa, że po chwili na naszych jabłkach nie było już miejsca do wygryzienia, bo zostały same ogryzki.
Pani ze zdziwieniem patrzyła na naszą zabawę, ale kiedy spytała, kto jeszcze chciałby jabłko, i ja z Kamilą zgłosiliśmy się pierwsi, szeroko się uśmiechnęła.

Po wysłuchaniu opowiadania dziecko odpowiada na pytania Rodzica:

  • Jaki owoc był na podwieczorek w przedszkolu?
  • Czy chłopiec lubi jabłka? Jaką zabawę wymyśliła Kamila?
  • Opowiedzcie, jakie są wasze ulubione owoce?
  • Dlaczego powinniśmy jeść jak najwięcej owoców i warzyw?
  • Czy zdarzyło się wam spróbować jakichś nowych owoców lub warzyw i okazało się, że są bardzo smaczne, więc teraz chętnie po nie sięgacie?
  1. „Nasze chrupanki” – degustacja owoców i warzyw. Na stoliku Rodzic z dzieckiem umieszcza  pojemniki z różnymi owocami i warzywami (obrane, pokrojone na kawałki). Dziecko podaje ich nazwy. Następnie Rodzic zasłania dziecku oczy i daje do zjedzenia kawałek owocu (warzywa), a dziecko rozpoznaje na podstawie smaku, co zjadło.
  2.  „Hartowanie to ważne zadanie” – film edukacyjny https://www.youtube.com/watch?v=pz-9pOuUUMs
  3. „Dobre rady dla zdrowia” – tworzenie plakatu związanego ze zdrowiem. Dziecko rysuje na dużym kartonie, co jest ważne, aby być zdrowym. Mile widziane zdjęcia..
  4. „Tydzień dla zdrowia” – tworzenie dzienniczków aktywności. Dziecko otrzymuje 2 kartki A4, składa je na pół i jeszcze raz na pół. Dziecko przecina kartki nożyczkami po liniach, aby stworzyć książeczkę. Rodzic dziurkaczem wykonuje otwory, przez które dzieci przewlekają sznurek. Każda kartka to jeden dzień tygodnia. Ostatnia to miejsce na medal. Dziecko na każdej kartce wkleja napis lub Rodzic pomaga napisać – dzień tygodnia. Gdy wykona zadanie danego dnia (np. Codziennie myję zęby. Jem owoce i warzywa. Piję soki. Gimnastykuję się. ), może je narysować w odpowiednim miejscu  w dzienniczku. Mile widziane zdjęcia.
  5. „Zimowe ćwiczenia w podskokach” –zabawa ruchowa. https://www.youtube.com/watch?v=H08aiHpZK_s

                                                                                                                                                                              Udanej zabawy, zdrowia i do zobaczenia jutro!