26.01.2022 r.- Robimy bałwana.

Utworzono dnia 26.01.2022

Witam serdecznie wszystkie  Sówki :) Oto propozycja na dziś:

Temat dnia: Robimy bałwana.

1. Powitanie "Wszyscy są, witam Was...".

2. „Kto to?” – wysłuchanie zagadki Hanny Ożogowskiej.

Na podwórku już od rana dziwny gość zawitał.
Nie rusza się, nic nie mówi, o nic się nie pyta.
Twarz okrągła, nos – kartofel, oczy – dwa
węgielki.
Szyi nie ma, nóg nie widać, a jak beczka wielki.
Koszyk stary jak kapelusz ma na czubku głowy.
Któż to taki? Czy już wiecie?

3.  „Bałwan” – zabawa ruchowa z wyliczanką. Dzieci wchodzą w rolę bałwanka. Ruchem ozwierciedlają słowa wyliczanki.

Trzy śniegowe kulki mamy,
już bałwana tu składamy.
Z marcheweczki nos zrobimy,
brzuch węgielkiem ozdobimy.
Panie bałwanie, panie bałwanie!
Włóż coś na głowę, katar dostaniesz!
Masz tu wiaderko albo garnuszek,
Zaraz też damy ciepły kożuszek!
Raz, dwa, trzy – teraz bałwanem jesteś ty

4. „Dlaczego śnieg raz się lepi, a raz nie?” – zabawa słownikowa badawcza. Rodzic zadaje to pyta-
nie, dzieci odpowiadają. Wszystkie odpowiedzi są dobre. Na koniec opowiadamy dzieciom, kiedy
śnieg się lepi, topi, a kiedy jest sypki. Możemy wyjaśnić, że z różnych chmur pada różnego rodzaju
śnieg (z niskich, jasnych chmur pada ziarnisty, sypki śnieg, z wysokich, ciemnych – gruby i mokry),
że bałwana można ulepić tylko z mokrego śniegu, a taki jest wtedy, gdy nie ma dużego mrozu, gdy
temperatura utrzymuje się w okolicach zera (przy mrozie śnieg jest puszysty, sypki).

5. „Bałwankowa  rodzinka” – zabawa  z liczeniem. Rodzic prosi, aby dzieci ułożyły jeden płatek kosmetyczny – to jest pierwszy bałwan. Należy mu dorysować flamastrami szczegóły (oczy, guziki). Następnie dzieci układają bałwany w ten sposób, aby każdy kolejny był o jedną kulę większy. Ozdabiają je tak samo jak pierwszego. Następnie liczymy ile bałwanków  liczy bałwankowa rodzina oraz przeliczamy  z ilu kul śniegowych składa się największy bałwan, a z ilu najmniejszy?

6. Układanie według wielkości- kary do pobrania w załączniku.

7. „Zatańcz tak jak ja” – zabawa muzyczna.  https://www.youtube.com/watch?v=PdHfeBJB-10

Miłej zabawy i udanego dnia życzę :)

ZAŁĄCZNIKI:

Utworzono dnia 25.01.2022, 18:47