W teatrze 14.04.2021

Utworzono dnia 14.04.2021

1. „W teatrze” – słuchanie wiersza i rozmowa na temat teatru z wykorzystaniem rekwizytów i ilustracji.

W teatrze

Marlena Szeląg

W wygodnym fotelu siedzę w teatrze,

przed siebie na scenę wciąż patrzę, i patrzę…

Wtem gasną światła w wielkiej sali,

wszyscy rozmawiać zaraz przestali.

Do góry pnie się czerwona kurtyna,

bo właśnie spektakl się rozpoczyna.

Już scenografia wprawia w zdumienie,

do zamku przeniesie nas przedstawienie.

Wtem aktor wchodzi w złotej koronie

i siada dostojnie na wielkim tronie.

A z nim aktorka w sukni balowej,

odgrywa rolę mądrej królowej.

Już słychać w dali trąby i dzwony,

poddani składają niskie ukłony.

Wtem rycerz pojawia się w lśniącej zbroi,

a obok niego koń płowy stoi.

Lecz koń ten nie jest żywą istotą,

jest rekwizytem, ręczną robotą.

I chociaż z drewna jest wyrzeźbiony,

to w przedstawieniu jest ożywiony.

I szybko tak mija mi czas w teatrze,

a gdy się boję, na scenę nie patrzę!

Kiedy się smucę lub kiedy wzruszę,

łezki w chusteczkę wytrzeć wnet muszę.

Są też momenty wielkiej radości,

skąd tyle emocji w mym sercu gości?

Teraz aktorzy zdejmują maski,

chyba czekają na widzów oklaski?

Z uśmiechem nisko nam się kłaniają,

wielkie uznanie i brawa dostają!

Czerwona kurtyna się opuściła

i całą scenę znów zasłoniła.

Wtem błysły światła w wielkiej sali,

wszyscy ze swoich foteli wstali.

I to już koniec jest przedstawienia

– Teatrze magiczny, do zobaczenia!

Rodzic  zadaje dziecku pytania do wysłuchanego utworu: W jakie miejsce przeniósł nas wiersz? Po co chodzi się do teatru? Jacy bohaterowie występowali w spektaklu, o którym opowiadał wiersz? Co możemy zobaczyć i znaleźć w teatrze? (Rodzic rozmawia z dzieckiem na temat scenografii, sali, sceny, kurtyny, aktorów, masek, kostiumów, afiszu, biletów itp.) Jakie emocje, uczucia może w nas wzbudzić przedstawienie teatralne?

2.  „Kurtyna do góry, kurtyna w dół” – zabawa ruchowa. Dziecko maszeruje po pokoju w rytmie wystukiwanym przez Rodzica, trzymając za rogi chustę w kształcie prostokąta lub kwadratu. Gdy stukanie cichnie, Rodzic  podaje hasło: Kurtyna w dół! – dziecko chwyta chustę za dwa rogi, wyciąga do góry ręce, staje na palcach i powoli kuca, naśladując chustą opuszczanie kurtyny. Gdy stukanie cichnie i Rodzic podaje hasło: Kurtyna w górę! – dziecko kuca i chwyta chustę za dwa rogi, po czym powoli wstaje, wyciąga ręce do góry i staje na palcach, naśladując chustą podnoszenie kurtyny.

3. Który fotel w teatrze?” – zabawa matematyczna. Rodzic prezentuje dziecku planszę sali teatralnej i objaśnia oznakowanie miejsc i rzędów. (Kwadrat oznacza krzesełko na Sali. Najbliżej sceny jest pierwszy rząd krzeseł – kwadratów, za nim kolejne rzędy). Miejsce w rzędzie należy wyliczać zawsze od lewej do  prawej strony. Dla ułatwienia można każde miejsce oznaczyć kropkami. Należy przygotować również kartoniki w takich samych kolorach jak krzesełka z zaznaczonymi kropkami (np. sześć czerwonych kartoników na których zaznaczone będą kolejno kropki od 1 do 6. Dziecko losuje kolorową kartkę z kropkami i stawia pionek na odpowiednie krzesełko lub wskazuje miejsce na ekranie komputera. Dzieciom młodszym przygotowujemy kartki z kropkami od 1 do 4.

4.   Ćwiczenia z liczeniem W PODSKOKACH | RYTMIKA DLA DZIECI